Ana Navigation Section Navigation Ana Content

Van Gogh Alive Dijital Sanat Sergisi

Türk ilaç sektörünün lideri Abdi İbrahim’in, 100. yıl kutlamaları kapsamında önce İstanbul’da, ardından Ankara’da sanatseverlerle buluşturduğu Van Gogh Alive Dijital Sanat Sergisi kapılarını kapattı.

Abdi İbrahim’in katkılarıyla Türk sanatseverlerin beğenisine sunulan Van GoghAlive Dijital Sanat Sergisi, ziyaretçilerine canlı bir ışık, renk ve ses senfonisi sunarak ‘unutulmaz bir deneyim’ yaşattı. İstanbul’da 157.000, Ankara’da 58.000, iki kentte ise toplam 215 bin kişi ile buluşan Van GoghAlive, Türk sanatseverlere Ankara Cern Modern’de veda etti.

Beklenenin üzerinde ziyaretçi sayısına ulaşan her iki kentteki sergide, dâhi ressam Van Gogh’un 1880-1890 yılları arasındaki çalışmaları ve deneyimlerinden oluşan coşkulu ve canlı detaylara sahip yapıtları; dev ekranlara, duvarlara, kolonlara, zemine, tavana yansıtıldı. 3.000’in üzerinde dijital imaj ile Van Gogh’un en ünlü eserleri, projektörlerden aynı anda akıp zengin surround ses sistemiyle güçlü bir klasik müzik eşliğinde senkronize edilerek, ziyaretçinin etrafını saran, unutulmaz bir gösteri ziyafeti sundu.

100 yıldır ‘tıbba ve insanlığa hizmet’ misyonuyla faaliyet gösteren Abdi İbrahim’in 100. yıl kutlamaları kapsamında Türkiye’ye getirilen Van GoghAlive 7’den 70’e tüm sanatseverlere, alışılmış müze anlayışının dışında bir deneyim yaşatmış oldu.

Van GoghAlive sosyal medyada da birçok renkli yarışma ve uygulamaya ev sahipliği yaptı. Abdi İbrahim’in Facebook ve Twitter sayfalarını takip edenler kamuoyunda büyük ses getiren sergi için ücretsiz bilet kazanma fırsatı yakalarken, Facebook ve Twitter hesaplarından sergi ile ilgili güncel bilgileri de takip etme olanağı buldu. Van Gogh’un en bilinen eserleri arasındaki farkları bulmaya ve puzzle uygulamalarına yönelik olarak Facebook’ta düzenlenen 4 hafta süren 2 yarışmada özel olarak tasarlanan hediyeler gönderildi. Büyük ses getiren kampanya süresince çok sayıda sanatsevere ulaşıldı.

Van GoghAlive’ın İstanbul ayağının ardından yapılan etki araştırması serginin başarısını kamuoyu nezdinde de onayladı. Araştırma sonuçlarına göre; ziyaretçilerin %93’ü sergiyi beğendiğini ifade ederken %94’ü de sergiyi başkalarına tavsiye ettiği, ziyaretçilerin %99’unun ise Abdi İbrahim’in bu tarz sergilere devam etmesi yönünde görüşlerini bildirdiği ifade edildi.

Sayfa başına git