Ana Navigation Section Navigation Ana Content

Üretim Tesisleri

Abdi İbrahim, endüstriyel binalar ve ilaç üretim tesislerinde duayen olarak kabul edilen Dante Benini tarafından tasarlanan ve İstanbul Esenyurt'ta 2000 yılında faaliyete geçen yüksek teknolojiye sahip yeni tesisiyle çağın öncülüğünü yapmaktadır. Dünyanın en son üretim teknolojileri kullanılarak 100 milyon dolarlık yatırımla 87000 m2 alana kurulan bu tesis 2 vardiyalı çalışma şekliyle yılda 350 milyon kutuya ulaşan kapasitesiyle dünya çapında örnek tesis olarak gösterilmektedir. Tesiste kullanılan tüm üretim ekipmanları en son teknolojiye sahip olup tüm GMP ve GLP gerekliliklerini karşılamaktadır. Abdi İbrahim, bu tesisiyle modern ve çevre dostu teknolojileri kullanarak yüksek kalitede ilaç üretmektedir.

Abdi İbrahim sadece uzman ve yetkin 500 kişiye yakın fabrika çalışan sayısı, toplamda 3500’ e yakın kişiden oluşan nitelikli insan gücüyle sektördeki en yüksek istihdam fırsatını yaratmakla kalmayıp aynı zamanda sektörün en geniş pazarlama ve satış kadrosuna sahiptir.

Çalışma süreçlerinde, iş güvenliği ve sağlığına gösterdiği özenle OHSAS 18001 sertifikasını almaya hak kazanan Abdi İbrahim, çevre dostu çalışma şekliyle de ISO 14001 sertifikasının sahibidir. Üretim tesislerimiz Avrupa Sağlık Otoriteleri tarafından onaylanmıştır.

Abdi İbrahim Üretim tesislerinde, 2010 yılı içerisinde yapılan toplam üretimin kutu bazında katı formlar için %11,5’ini, likit ve yarı-katı formlar için ise %34’ünü dünyanın önde gelen ilaç kuruluşlarına fason olarak ürettiği ürünler oluşturmaktadır.

Teknolojik Yatırımlar ve otomasyon ile sürekli geliştirilen, üretim yönetim sistem uygulamalarıyla izlenebilirliği ve verimliliği arttırılan cGMP koşullarında kapalı sistemlerle çalışılmaktadır.

Üretim ve Ambalajlama bölümlerinde dünya çapında bilinen markalara ait son teknoloji ile donatılmış ve yüksek hıza sahip olan üretim ve ambalaj hatları kullanılmaktadır.

Abdi İbrahim Üretim Tesisleri'nde üretim 2 ana bölümden oluşmaktadır.

Katı Üretim & Ambalaj Bölümü

Katı Üretim ve Ambalaj bölümünde;

 • Tablet
 • Film Tablet/ Draje
 • Kapsül
 • Süspansiyon için toz
 • Saşe

Formlarında üretim ve ambalajlama yapılmaktadır.

Likit Üretim & Ambalaj Bölümü

Likit Üretim ve Ambalaj bölümünde;

 • Şurup/Süspansiyon
 • Oral Damla
 • Losyon
 • Sprey
 • Krem, Pomat, Jel
 • Suppozituar

Formlarında üretim ve ambalajlama yapılmaktadır.

BMS: bina yönetim sistemi ile üretim tesislerindeli tüm endüstriyel ekipmanlar (klimalar, chillerler, kazanlar, kompresör, endüstriyel gaz dağıtım, vb) yönetilmekte ve kontrol edilebilmektedir. Bu otomasyon sistemi ile tesislerdeki üretim koşulları ve konfor şartları yerine getirilmektedir.

BİS sistemi ile üretim alanlarındaki sıcaklık, nem ve basınç verileri 24 saat gözlenebilmekte ve raporlanmaktadır.

Kartlı geçis: tesiste güvenliği sağlamak ve personel istatistikleri için kullanılmaktadır.

İleri Seviye Planlama: Kurulumu devam eden ICRON sistemi tarafından MPS, kapasite planlama, terminleme, çizelgeleme otomatik olarak yapılmaktadır. Malzeme ihtiyaç planlaması ve iş emri sistemi ERP sistemiyle entegre olarak yönetilmektedir. Standarttan sapmalar takip edilmekte ve raporlanmaktadır. Bütçeleme dönemlerinde farklı senaryolara ait kapasite ve malzeme planlaması çalışılabilmektedir.

Makine İzleme Sistemi: Kurulumu devam eden makine izleme sistemi ile işlem süreleri on-line olarak izlenmekte, raporlanmakta, standart sürelerle ve geçmiş verilerle analiz edilebilmektedir. Makine verimliliklerinin arttırılması için yapılacak analizlere veriler hazırlanmakta ve Fabrika verileri sunulabilmektedir.

 • Ürün
 • Hammadde
 • Mikrobiyoloji
 • Analitik Metot Validasyon
 • Ambalaj Kontrol
 • Teknik Destek

olmak üzere 6 birimden oluşmaktadır.

1872 m2 kapalı alanda GLP nin tüm gerekliliklerine uygun olarak çalışan, Kalite Kontrol Laboratuarlarında yapılan testler, uluslararası ve yerel otoritelerin gereklilikleri doğrultusunda güncel teknolojiye sahip ekipmanlar ile gerçekleştirilmektedir.

Tüm analitik ekipmanlarda oluşan verilerin saklanma ve geri kazanımı güvence altında tutulmaktadır.

WERUM: Bu sistem ile tartım işlemleri elektronik olarak kayıt altına alınarak yapılmaktadır. Bu sayede elektronik batch report üretilebilmektedir. Terazi kalibrasyonları ve reçete değişiklikleri elektronik ortamda yapılabilmekte ve izlenmektedir. Tartım odaları Werum sistemi tarafından ERP sistemiyle entegre olarak yönetilmektedir.

Fason müşterilerin beklentilerinin Abdi İbrahim’in sahip olduğu farklı formlarda üretim teknolojisi, son teknoloji ve geniş kapasite aralıklı ekipmanları, Abdi İbrahim’in yüksek kalite standartları karşılanmasından sorumludur.

Kazanılmış müşterilerle olan işbirliklerinde oluşan iyileştirmelerin kazan ile paylaşım anlayışına sahiptir.

Sayfa başına git