Doğum kontrolü - Ertesi Gün Hapı

Doğum kontrolü, bir çiftin istediği ve bakabileceği kadar çocuk sahibi olmasıdır.
Kadında sağlıklı doğurganlık, 15- 40 yaş arası dönemi kapsar.

Ülkemizde En Çok Kullanılan Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?

Türkiye'de, 100 kadının 60’ı geleneksel yöntemleri, 40'ı modern doğum kontrol yöntemi kullanmaktadır. Geleneksel yöntemler; geri çekilme, takvim yöntemi ile ayın belirli günlerinde ilişkiye girmemektir.

Modern yöntemlerden Türkiye'de en çok kullanılan doğum kontrol yöntemi, rahim içi araç, spiraldir. Ülkemizde, %15- 20 oranında rahim içi araç kullanımı mevcuttur.  Avrupa, İngiltere, Amerika ve Kanada'da ise doğum kontrol hapları daha fazla kullanılmaktadır. Türkiye'de ise doğum kontrol hapları kullanım oranı %3-4 civarındadır.

En Uygun Doğum Kontrol Yöntemi Hangisidir?  

Modern yöntemler, doğum kontrol hapları, deri altı implantları, hormonlu veya hormonsuz spiral yani rahim içi araç ve kondom olarak sıralanabilmektedir.
Hastanın şartlarına, doğurganlık beklentisine göre kullanılacak olan yöntem, en doğru yöntemdir.
Örneğin; hiç çocuk sahibi olmamış çifte doğum kontrol hapları veya kondom uygunken, doğurganlık yaşamış en az bir defa çocuk sahibi olmuş bir kadın için rahim içi araç, doğum kontrol hapları, kondom veya deri altı implantları uygun olabilmektedir.

En Garantili Yöntem Nedir?

Bu sorunun cevabı yoktur. Her yöntemin artısı ve eksisi vardır. En risksiz dersek, şu anda dünyada, tüplerin bağlanması yani kadının, her iki tüpünün bağlanması veya deri altı implantları veya hormonlu spiral sayılabilir.

Ertesi Gün Hapları Nedir?

Ertesi Gün Hapı adı altında 2 tane haptan söz edilir. Birincisi, ''Ertesi Gün Hapı'' adı verilen, içinde östrojen ve progesteron bulunan haptır. Diğeri ise, ''Ertesi Sabah'' adı verilen içinde sadece progesteron bulunan haptır. Her iki hap da acil koruma amaçlı kullanılır.

Çift, herhangi bir yöntem kullanmadan ilişkiye girmiş ise veya da kullandıkları yöntemde başarısızlık tecrübe etmişlerse (kondomun yırtılması gibi) ertesi gün haplarının kullanımı, %80-85 oranında gebeliği önlemeyebilmektedir. Dünyada, şu an en çok tercih edilen, progesteron içeren ertesi sabah haplarıdır. Bu yöntemin, diğerlerine göre yan etkisi daha az, etkisi daha fazladır.
SİTE HARİTASI
BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ
© 2011-2017 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş.
Bu sitede yer alan bilgiler, hekim ve eczacıya danışmanın yerine geçmez. Abdi İbrahim ilaçları ile ilgili her türlü bilgi talebinde bize ulaşabilirsiniz;
Tel: 0212 366 8400
E-Posta: info@abdiibrahim.com.tr