Basın Bültenleri

Abdi İbrahim, altı yıl önce girdiği ülkede, sektörün en büyük kalemlerinden biri olan ve yıllık cirosu 100 milyon doları bulan kolesterol düşürücü ilaç pazarına adım attı. Atorvastatin etken maddeli ilaçla birlikte Cezayir’deki ilaç sayısını dokuza çıkaran Abdi İbrahim, üç yıl içerisinde Cezayir kolesterol düşürücü ilaç pazarının lideri olmayı hedefliyor. 

IMS verilerine göre, 280 ilaç firmasının faaliyet gösterdiği Cezayir’e 2000 yılında giren Abdi İbrahim, yüzde 1,2’lik pazar payıyla kutu satışında 13’üncü sırada bulunuyor. Uluslararası şirketlerin ciro sıralamasında önlerde yarıştığı Cezayir ilaç sektöründe, bir Türk şirketi olarak Abdi İbrahim 17’nci sırada yer alıyor. 

Beş yılda 280 ilaç firması arasında 13’üncü sıraya yerleşmenin büyük bir başarı olduğunu belirten Abdi İbrahim Dış Pazarlar Direktörü Şahin Arslan, yurtdışı satışlarının yüzde 75’inigerçekleştirdikleri Cezayir’de 2009 yılına kadar, kutu satışında ilk 7 firma arasına girmeyi hedeflediklerini söylüyor. Cezayir pazarında ciro bazında hedeflerinin ilk 10 firma arasına girmek olduğunu ifade eden Arslan, sözlerini şöyle sürdürüyor: 

“Cezayir, 1 milyar dolar pazar büyüklüğü ve hızlı büyüme trendi ile Afrika’nın en fazla öne çıkan ilaç pazarı durumunda. Bu açıdan değerlendirildiğinde aslında özel bir ilgiliyi hak ettiğini söyleyebilirim. Pazarın bu özelliğinden ötürü bilinen pek çok uluslararası ilaç üreticisi firma hali hazırda burada kendi tesislerini kurarak üretici olarak yerini almış durumdadır. Bu açıdan önemli bir rekabetin bulunduğunu da kabul etmek gerekir. Ancak Abdi İbrahim bu pazara adımını atmış olduğu yıldan bu yana ciddi bir kararlılık ve ileriye dönük stratejik öngürülerle haraket ederek, ülkede önemli bir marka olma başarısını elde etmiştir. Bence Abdi İbrahim’in Cezayir deneyimi, bundan sonraki benzer uyulamalar için iyi analiz edilmesi gereken başarılı bir örnektir.’’ 

Abdi İbrahim, yurtdışında Cezayir dışında şu anda 15 ülkeye satış gerçekleştiriyor. Faaliyetlerini Cezayir, Rusya, Kazakistan, Ukrayna, Gürcistan ve Azarbeycan’da kendi organizyonları aracılığı ile Endonezya, Vietnam, Lübnan, Afganistan, Özbekistan, Danimarka ve diğer bazı ülkelerde ise yerel firmalarla gerçekleştirmiş olduğu lisans ve satış anlaşmaları ile yürütüyor.
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI
© 2016-2018 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Murat Yaycı