Basın Bültenleri

Abdi İbrahim, Avrupa'nın en prestijli iş ödülü European Business Awards 2011 de, inovasyon kategorisinde ilk 25 şirket arasına seçildi. Dünyada ilk defa Abdi Ibrahim tarafından geliştirilen ODT tablet ve kombinasyon ürün projeleri, şirketin yenilikçi yaklaşımının önemli kanıtları.
HSBC sponsorluğunda bu yıl beşincisi düzenlenen Avrupa’nın en prestijli ödülü European Business Awards 2011’de inovasyon kategorisinde Avrupa’nın en başarılı ilk 25 şirketi sıralamasına giren Türk ilaç sektörünün lider firması Abdi İbrahim, yenilikçi ürünleri ile kamu sağlığına hizmet etmeye devam ediyor.

Abdi İbrahim’in European Business Awards’ta değerlendirilen iki yenilikçi ürün projesinin başarısının ardında, AR-GE çalışmalarına yapılan büyük yatırım ve sürekli gelişmeye odaklanmış insan kaynakları stratejisi yatıyor.

İki Molekül Dünyada İlk Kez Tek Tablette Birleşti

Dünyada ilk kez hayata geçirilen iki yenilikçi ürün geliştirme projesi, Abdi İbrahim’in inovatif yaklaşımının sonucunda ortaya çıkt.Bu projelerden ilki olan ODT tablet (Orally Disintegrating Tablet); kapsülleri hastaların yutmakta zorluk çekmesi ve doktorları tarafından öngörülen tedavi süreçlerini sürdüremediklerinin gözlemlenmesi üzerine geliştirildi. Abdi İbrahim’in sağlık odaklı yaklaşımıyla Ar-Ge merkezinde geliştirilen ODT tabletler, bu tür durumlarda oral yoldan susuz olarak alınabiliyor. Böylelikle ilaç kullanım zorluğu yaşayan hastalar, doktorlarının tedavi programlarını kolaylıkla uygulayabilecek.

Abdi İbrahim’in yarışmada yer alan bir diğer projesi ise, iki ayrı molekülün (analjezik ve non-steroid anti-enflamatuvar) tek tablette birleştirilmesi üzerine oluşturuldu. Bu moleküller, yine dünyada ilk defa Abdi İbrahim çatısı altında birleştirildi. Bu proje sayesinde doktorların farklı hastalıklar için etkin şekilde kullandığı “Kombinasyon Tedavisi” yaklaşımı desteklenmiş oluyor.

Yarışmada değerlendirilen bu iki yeni ürün, referans ilaçlarla aynı farmakolojik ve tedavi etkilerine sahip olarak geliştirildi. Abdi İbrahim’in geliştirdiği bu ürünler sayesinde, mevcut referans ürünlere alternatif oluşturacak aynı etkinlikte ürünler piyasaya sunulmuş olacak. Geliştirilen bu ürünler tedaviyi kolaylaştırdığı gibi hastalar için de ekonomik çözümler sunuyor.

Abdi İbrahim’in Ar-Ge Yatırımı Yıllık Cirosunun %5’ini Oluşturuyor

Abdi İbrahim’in, European Business Awards 2011 ödülleri inovasyon kategorisinde ilk 25 şirket arasına seçilmesini sağlayan ve bu yenilikçi ürünlerin geliştirilmesinde başarısının altında yatan en önemli unsurlar; inovasyonu şirketin tüm iş süreçlerinin odağına yerleştirmiş olması ve Ar-Ge bölümüne yapmış olduğu yatırımlar. Türkiye’de şirketlerin Ar-Ge’ye yaptığı yatırım ortalama %1, Avrupa’da ise ortalama %2 olmasına rağmen; Abdi İbrahim her yıl yıllık cirosunun %5’ini Ar-Ge çalışmalarına ayırıyor.

European Business Awards 2011’de Eylül ayında yapılacak sunumların ardından Kasım ayında kazananların belirlenerek ödül töreninin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Abdi İbrahim, bu önemli ve heyecan verici inovasyon öyküsünü sürdürmeye kararlılıkla devam ediyor.

ABDİ İBRAHİM HAKKINDA: Dünyanın en büyük 100 ilaç şirketi sıralamasında yer alan ilk Türk şirketi olan Abdi İbrahim, 1912 yılında küçük bir eczane laboratuarı olarak kurulmuştur. Güçlü vizyonu, dinamik yapısı ve çağdaş bakış açısı ile 2003 yılından bu yana ciro ve toplam kutu satışında Türkiye ilaç sektörünün lideri olan Abdi İbrahim, 3500’e yakın nitelikli insan gücüyle sektördeki en yüksek istihdamı yaratan ve en geniş pazarlama-satış kadrosuna sahip şirkettir.

Portföyündeki 150 marka, 280 milyon kutu üretim kapasitesi,14.500 paletlik lojistik işlem gücü ve otuza yakın lisansör ile de sektörde önemli bir yere sahip olan şirket, başarısını uluslararası platformlara da taşıyarak 15 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir.

Türkiye’nin akredite olmuş ilk Ar-Ge merkezini kuran ve her yıl cirosunun % 5’ini Ar-Ge’ye ayıran Abdi İbrahim, 2008-2010 yılları arasında 27 uluslararası patent başvurusuyla bu alanda da liderdir.

İnsana ve çevreye duyarlı faaliyet bilinciyle hareket eden Abdi İbrahim’in bu alandaki girişimleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca da ödüllendirilmiştir. 2010 yılında Küresel İlkeler Sözleşmesi Global Compact’a imza atan şirket, tüm faaliyetlerini güvenilirlik, şeffaflık ve hesap verebilirlik temellerine dayandırarak yürütmektedir.
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI
© 2016-2018 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Murat Yaycı