Basın Bültenleri

Türk ilaç sektörünün lider şirketi Abdi İbrahim ve Şişecam Topluluğu’nun son yıllardaki atılımlarıyla Avrupa’nın en büyükleri arasına giren şirketlerinden Anadolu Cam, yaklaşık 51 milyon adet ürün alımını içeren bir anlaşma imzaladı.

Abdi İbrahim, yurt dışından ithal ettiği ilaç şişelerini, anlaşma uyarınca ilk etapta bir yıl süreyle yakın coğrafyanın lider cam ambalaj üreticisi olan Anadolu Cam’dan tedarik edecek ve böylece Türkiye ekonomisine katkı konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek üzere önemli bir adım daha atacak.
Türk sanayinin iki köklü kuruluşu Abdi İbrahim ve Şişecam Topluluğu şirketlerinden Anadolu Cam arasındaki anlaşma, Karaköy Antrepo3’te düzenlenen bir törenle imzalandı. Türkiye’nin lider ilaç şirketi Abdi İbrahim anlaşmayla birlikte bugüne kadar yurt dışından ithal ettiği ilaç şişelerini, bundan böyle cam ambalaj konusunda sahip olduğu köklü bilgi birikimini, çağdaş yaklaşım, teknoloji ve uygulamalarla destekleyen Anadolu Cam’dan tedarik edecek.
Abdi İbrahim Teknik Genel Müdürü Tevfik Bilge, imza töreninde yaptığı konuşmada, ilaç sektörünün ithalata bağlı yapısının, Türk ekonomisinin en önemli sorunu olan cari açık üzerinde de yük oluşturduğunu, Türkiye’nin 2011 yılı dış ticaret açığının yaklaşık olarak %4’ünün ilaç endüstrisi kaynaklı olduğunu söyledi. İlaç sektörünün en temel problemlerinin başında, ilaç ihracat ve ithalat rakamları arasındaki dengesizliğin geldiğini belirten Genel Müdür Bilge, 1980–1990 yılları arasında ilaç ihtiyacının yüzde 80’inin yerli üretimle karşılandığı Türkiye’de, 2010 yılına gelindiğinde ihtiyacının yüzde 60’ının ithalatla karşılanır hale gelindiğini söyledi.
 
İlaç sektöründe cari açık önemini koruyor
Konuşmasında dış ticaret rakamlarına da dikkat çeken Bilge, “2011 yılında ithalat 4,7 milyar dolar iken ihracat 567 milyon dolara yükseldi. 2009’da ise %10,5 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, 2011’de %12,1 seviyelerine yükseldi, ancak bu oran yine de diğer pek çok ülkeye göre oldukça düşük seviyede bulunuyor” dedi.
Türkiye’nin 2023 yılına, cari açığı azaltacak, yerlileştirmeye katkı sağlayacak, rekabet gücünü artıracak projelerle hazırlanması gerektiğine inandıklarını belirten Bilge, “Abdi İbrahim olarak her zaman ‘değişime uymak’ değil, ‘değişimi yönlendirmek’ için çaba harcarız. Bugün de Türk ilaç sektörünün lideri sıfatının omuzlarımıza yüklediği sorumlulukla yine ‘değişimi yönlendirmek’ için çok önemli bir işbirliğini hayata geçiriyoruz” diye konuştu. 
Abdi İbrahim’in Şişecam ile imzaladığı anlaşma, şirketin ilk etapta bir yıl süreyle satın alacağı tüm ilaç şişelerinin Şişecam’dan tedariğini içeriyor. Abdi İbrahim, bu dönem zarfında toplam değeri 6 milyon TL olan yaklaşık 51 milyon şişeyi, Şişecam’dan satın almayı öngörüyor.
Tevfik Bilge, maliyet faktörünün yanı sıra ürüne daha çabuk ulaşabilme, stok politikası uygulayabilme ve kalite gibi unsurların da işbirliği kararını etkilediğini vurguladı.
Şişecam Cam Ambalaj Grubu Pazarlama Satış & Başkan Yardımcısı Serdar Özer de Abdi İbrahim’le hayata geçirilen işbirliğine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:
“Toplam 2,1 milyon ton/yıl üretim kapasitesine sahip olan ve bu kapasiteyle dünya cam ambalaj üretiminde 5’inci, Avrupa’da ise 4’üncü büyük şirket konumunda bulunan Anadolu Cam, sağlık ürünleri sektörüne yönelik olarak 6 cc’den 1.000 cc’ye kadar tüm ürünlerini ilaç ambalajı üretim koşullarına uygun olarak üretiyor. Abdi İbrahim ile gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği, uluslararası kaliteye ulaşmış iki büyük Türk firmasının ortak başarısı ve ülkemiz ekonomisine katkının da önemli bir simgesidir. Biz, sektörümüzde kalitenin artırılmasının yaşam kalitesinin artmasıyla eşanlamlı olduğunu biliyor ve bu bilinçle yatırım yapıyoruz. 2013 başında Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak olan yeni tesisimizde, 2 fırınla 180 bin ton/yıl yeni bir kapasite devreye girecek olup, geniş ürün yelpazesinde ecza şişeleri üretimi de önemli yer tutacak.”
 
AI_Sisecam Isbirligi
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI
© 2016-2018 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Murat Yaycı