Basın Bültenleri

Abdi İbrahim Çalışanları Gönül Kayar ve Mustafa Uygun uluslararası bir başarıya imza attı

ABDİ İBRAHİM ÇALIŞANLARI, 10. AVRUPA FARMAKOPESİ KİTABINDA “EKSPERT” OLARAK YER ALDI

Abdi İbrahim Ar-Ge ekibinde, Ar-Ge Yöneticisi olarak görev yapan Gönül Kayar ve Mustafa Uygun, analitik kimya ve organik kimya alanlarındaki tecrübe ve uzmanlıkları çerçevesinde yürüttükleri etkin çalışmalarla 2020 yılında geçerli olacak Avrupa Farmakopesi’ne (European Pharmacopoeia) ekspert olarak seçilmeyi başardı.

İlaç endüstrisindeki otoriteler tarafından başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada resmi kaynak olarak kabul gören ve ilaçta uyulması gereken kuralları belirleyen Avrupa Farmakopesi’nin 10. baskısında isimleri yer alan Kayar ve Uygun, Abdi İbrahim adına katıldıkları çalıştaylarda gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmalarla yayının hazırlanmasına yaptıkları katkılardan dolayı bu başarıyı elde ettiler.

Bu gelişme ile Türkiye’nin ve Abdi İbrahim’in uluslararası platformda görünürlüğüne ve prestijine katkı sağlayan Kayar ve Uygun, Avrupa Birliği  üyesi ülkelerden katılan diğer ekspertler ile iş birliği halinde çalışmalarını sürdürecekler.

Gönül Kayar ve Mustafa Uygun’un yer aldığı Avrupa Farmakopesi; ilaç üretiminde kullanılan etken madde ve yardımcı maddelere ait uygulanacak testleri, ilaçların üretildikten sonra ilacın güvenliği ve kalitesine uygunluk verilebilmesi için uygulanacak testleri ve bu testlerin nasıl yapıldığını anlatan bilgileri içeriyor. Daha önce bu listeye giren kuruluşlar arasında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu  (TITCK) ve belirli üniversitelerden akademisyenler bulunuyor.

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin