Basın Bültenleri

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü Bildiriyor;

“DÜNYADA YAKLAŞIK 125 MİLYON SEDEF HASTASI BULUNUYOR”

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, toplumda sedef hastalığı olarak bilinen “psöriasis” hastalığının pek çok etken ile tetiklenebilen bir hastalık olduğunu belirtiyor. Hastalık fiziksel yükü dışında psikolojik anlamda da hastaların yaşamlarını etkileyerek toplumsal baskı yaratabiliyor.

Sedef hastalığı ile ilgili toplumda yeterli düzeyde bilgi sahibi olunmadığını belirten Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, dünya genelinde yaklaşık 125 milyon kişinin Psöriasis (Sedef) hastalığından fiziksel, sosyal, duygusal ve ekonomik olarak etkilendiğine dikkat çekti. Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, 29 Ekim Dünya Sedef Hastaları Günü dolayısıyla, tedavisi uzun soluklu olan bu hastalık hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Toplumda görülme sıklığı yüzde 2 civarında olan sedef hastalığı, hayatın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilen ve genellikle üzeri sedef rengi pullanma ile örtülü, pembe-kırmızı döküntülü bir hastalık olarak kendini gösteriyor. Nedeni tam bilinmemekle birlikte bağışıklık sisteminde önemli rol oynadığı düşünülen sedef hastalığı deride pullanma, kaşıntı, kızarıklık gibi çok sayıda şikayete neden olabiliyor. Nadiren sistematik bir tablo da çizebilen sedef hastalığı yüksek tansiyon, kalp hastalığı, artrit ve psikiyatri ilaçları, enfeksiyonlar, alkol, sigara, iklim ve hormonlar gibi pek çok etken ile tetiklenebilen, bazen hiçbir sebep olmadan da nüksedebilen bir hastalık olarak ortaya çıkabiliyor.

Sedef hastalığının toplum tarafından bulaşıcı bi­r hastalık olarak algılanması, hastaların iş ve özel yaşamlarını etkileyebiliyor. Hastalar bir yandan hastalıkla mücadele ederken, bir yandan da toplum içinde üzüntü, hayal kırıklığı ve kızgınlık h­isler­i ile baş etmek zorunda kalıyor. Bu sebeple, hastalığın yönetiminde sadece tıbbi tedavi değil, psikolojik desteğin de sağlanması tedavi sürecine olumlu etki gösteriyor.

Uluslararası Psöriasis Federasyonu, Dünya Psöriasis (Sedef Hastalığı) Günü vesilesiyle, sedef hastalığı için toplumda farkındalığın artırılması, hastaların tedaviye erişimlerine katkı sağlanması ve sedef hastalarının yaşadıkları sıkıntılara karşı hassasiyet gösterilmesini sağlamayı amaçlıyor.

Sedef hastalığıyla ilgili toplumda farkındalık yaratmak amacıyla önemli çalışmalar sürdüren Abdi İbrahim, sedef hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçları ve projeleri ile hastalara destek veriyor.

Referanslar: https://ifpa-pso.com/our-actions/world-psoriasis-day/

www.psoriasis.org.tr

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin