Basın Bültenleri

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü Bildiriyor:

“DÜNYADA HER ON KİŞİNİN ÜÇÜ HİPERTANSİYON HASTASI”

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla,  belirgin semptom göstermediği için sessiz katil olarak adlandırılan hipertansiyona ilişkin bilgiler paylaştı.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, 17 Mayıs 2006 yılında, tüm dünyada aynı anda ilan edilen ve her yıl farkındalık etkinliklerinin düzenlendiği Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla hastalığa dikkat çekiyor.

İstatistiklere göre, tüm dünyada her on kişinin üçü hipertansiyon hastası. Küresel olarak yaklaşık 1.8 milyar insan hipertansiyondan muzdarip ve bu hastaların %50'si tamamen durumlarından habersiz. Bazıları ise durumlarının farkında olmalarına rağmen kan basıncının kontrolü için herhangi bir tıbbi tedavi almıyor.

Hipertansiyon, yüksek tansiyon olarak adlandırılan ve arteryel kan basıncının normal seviyeden (120/80 mmHg) yüksek seviyeye yükseldiği bir durumdur. Halen tartışılan kılavuz bilgileri olsa da 140/90 mmHg’nın üzerindeki değerler hipertansiyon olarak adlandırılmaktadır. Hipertansiyon, belirgin semptom göstermediği için sessiz katil olarak adlandırılan tıbbi bir durumdur. Ancak şiddetli hipertansiyon baş ağrısı, uykusuzluk, çarpıntı, bulanık görme, yorgunluk, baş dönmesi, kulaklarda çınlama, solunum zorluğu, düzensiz kalp atışı gibi bazı belirtiler gösterir.

Hipertansiyonun, primer veya esansiyel hipertansiyon ve sekonder hipertansiyon olmak üzere iki farklı tipi vardır. Primer hipertansiyon daha sık görülen tip olmasına rağmen nedenleri bilinmemektedir. Sekonder hipertansiyonun nedenleri ise böbrek hasarı, adrenal bez aşırı aktivitesi, uyku-apne sendromu, tümörler, tiroid bezi disfonksiyonu, aort koarktasyonu, hamilelikle ilgili durumlar, aşırı veya yanlış ilaçlar, alkollü içecekler, kötü yiyecekler vb.dir.

Genetik bir hastalık olan hipertansiyonda, anne-babasında hipertansiyon olan kişilerin bu hastalığa yakalanma olasılığı da yüksektir. Yine şişmanlık, sigara, egzersiz eksikliği, aşırı alkol tüketimi, doğum kontrol haplarının kullanımı da hipertansiyona yol açabilir. Hipertansiyon başta ateroskleroz olmak üzere, beyin kanaması, inme, kalp krizi,  böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, göz hasarı gibi komplikasyonlara sebep olur.

Hipertansiyondan korunmak için yaşam tarzı değişikliği en önemli konudur.

Neler yapılmalıdır?

•           Sigara ve alkolden uzak durulması
•           1,5 ila 2,5 g arasında düşük sodyum alımı
•           Az yağlı ve yüksek lifli diyet alımı
•           Meyve ve yeşil sebzelerin beslenmeye eklenmesi
•           Uygun fiziksel egzersiz yapma
•           Sedanter yaşamdan uzak durma
•           Stresten uzak durma

Referans: http://www.indiacelebrating.com/events/world-hypertension-day/

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin