Basın Bültenleri

Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü, 8 Mart Dünya Böbrek Günü’nde kadınların böbrek hastalığından daha çok etkilendiğine dikkat çekiyor. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen hastalık dünya nüfusunun %10’unu etkiliyor.

Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü Dünya Kadınlar Günü ile aynı güne denk gelen Dünya Böbrek Günü nedeniyle küresel bir salgın halini alan ve önemli bir halk sağlığı sorunu olan kronik böbrek hastalığına dikkat çekti.

Dünyada erişkinlerin yaklaşık %10'unda böbrek hastalığı bulunduğuna değinen Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü, kadınlarda böbrekleri etkileyen bazı kronik hastalıkların daha sık olduğunu ve kronik böbrek hastalıklarının kadınlarda daha sık görüldüğünü belirtti.

Önemli bir halk sağlığı sorunu olan kronik böbrek hastalığı nüfusun %10’unu etkiliyor ve erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülüyor. Böbrek bağışlayan kadınların sayısı erkeklerden daha yüksek ancak böbrek nakli yapılan kadınların sayısı daha düşük.

Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, di­yaliz gereken 7-10 hastadan 1’inde olan polikistik böbrek hastalığı 400 ile 1000 doğumda bir görülen genetik bir hastalık. Otozomal dominant geçişli polikistik böbrek hastalığı, k­adın ve erkeklerde eşit sıklıkt­a görülüyor. Bu hastalıkta böbrekte oluşan çok sayıda kist giderek büyüyerek sonunda böbreği tamamen kistlerden oluşan bir organa dönüştürüyor.

Polikistik böbrek hastaları öncelikle tuzsuz diyet yapmalıdır. Zamanla yüksek tansiyon gelişme olasılığı söz konusu olduğu için, hastaların az tuzlu diyete alışmaları yararlıdır. Böbrek yetersizliği riski kilolu bireylerde daha fazladır. Bu yüzden polikistik böbrek hastaları sıklıkla spor yapmalı, aşırı çay ve kahve tüketiminden uzak durmalıdır.

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin