Basın Bültenleri

Sürdüregeldiği farklı dallardaki koleksiyonculuğunun yanı sıra günümüz Türk sanatının ulusal ve uluslararası ortamda görünürlülüğünü artırmak, ülkemizde üretilen sanatın kalitesini yükseltmek, amacıyla açtığı mekanla yeni bir başlangıç yapan Nesrin Esirtgen, kendisi tarafından desteklenerek yayınlanan ilk kitap olan İNCİ EVİNER monografisini sanat dünyası ile buluşturuyor.
 
17 Eylül’den itibaren Eviner’in ‘KIRIK MANİFESTOLAR’ adlı video enstalasyonu gösterilen mekan, sanatçı üzerine hazirlanan kitabin tanıtımı ile birlikte 5 ekimden itibaren İstanbul sanat haritasındaki yerini aldı.
 
Sanatçının üretken sanat yaşamının tüm evrelerine ışık tutan ''İnci Eviner'' başlıklı kitap Türkçe ve İngilizce olarak hazırlandı. Kitabin editörü Nazlı Gürlek'in Eviner'le gerçekleştirdiği bir söyleşi ile Londra'da yaşayan İrlandalı küratör ve yazar Isobel Harbison'un sanatçının Kırık Manifestolar, Parlamento, Yeni Vatandaş, Hiçbiryer-Gövde-Burası ve Tekinsiz adlı işleri üzerine bir metni yer alıyor.   Onur Bayiç tarafından tasarlanan, Istanbul Galeri Nev tarafından yayınlanan ve Nesrin Esirtgen Koleksiyonu destegi ile çıkan kitap Revolver tarafından uluslararası dağıtıma sokulacak.
 
Nesrin Esirtgen Koleksiyonu mekanında düzenlenen Kırık Manifestolar, sergi mekanını kıskançlık, haset, şefkat, aşk, eğlence, cinsellik, şiddet, terör, cinayet, umut ve utancın göz önüne serildiği ve izleyiciyi hem görsel hem zihinsel hem de duygusal açıdan kavrayıp içine çekiveren sürreel bir sahneye dönüştürüyor. 
 
Sergide, izleyiciyi sanatçının güncel olaylardan, arşivsel ve tarihi belgelerden esinle çizdiği çini mürekkebi desenler karşılıyor. Ana mekanda ise üç ekranlı ve onbeş metre uzunluğundaki epik video yerleştirmesi Kırık Manifestolar (2010) yer alıyor. Göçmenler, Şiddet ve Gösteri adlı üç bölümden oluşan bu epik peyzaj İstanbullu izleyicinin sanatçının Harem (2009), Yeni Vatandaş (2009) ve Kızlar Avrupa'da (2010) adlı video çalışmalarından tanıdığı kendine özgü görsel dilin, sanatçının kendi deyişiyle ''hareketli resim'' arayışının son durağı. Videoda, karanlığın içinden sergi mekanına doğru diziler halinde uzanan tedirgin edici, merak uyandırıcı ve baştan çıkarıcı çok sayıda hareketli figür yer alıyor. Sürekli hareket eden ve şekil değiştiren bu varlıklar, yaşamlarımız üstünde egemenlik kuran iktidar düzenini, serbest bırakılan yaşam enerjisiyle bozguna uğratıyor. Bilinçle bilinçaltını, psişik olanla kamusal olanı, temsil edilmiş olanla henüz temsil edilmemiş olanı birleştiren bu ''kırık manifestolar'', hukuksal veya ataerkil toplum düzenlerinin kurulu davranış biçimlerini askıya alıyor; kurulu düzenleri kırılma noktasına doğru itiyor; yeni varoluş biçimlerinin imkanlarını araştırıyor.
 
Temsil sistemlerinin, tarihin, mekânın, ideolojinin, kültürün ve kimliğin insanın ve özellikle de kadının öznel varlığını hapseden kalıplarından özgürleşmeye çalışan birey, Eviner'in yirmi yılı aşkın pratiğinde sürekli bir mesele oldu. Eviner, her türlü iktidar biçimini tanımlayan rasyonel düşüncenin karşısına irrasyonel olanı, bilinçaltına ait olanı koyarak direniş için imkanlar aradı. Kırık Manifestolar yirmi yıllık arayışı yeni bir boyuta taşıyor. 
 
Eviner, her video işinde olduğu gibi bu kez de bir ses tasarımcısıyla beraber çalıştı. Portekizli prodüktör/müzisyen/DJ João Pedro Veloso Rodrigues'in Kırık Manifestolar projesi için geliştirdiği ''sound'' köpek havlamaları, kahkahalar, bağrışlar gibi çevresel sesleri de içeren ritmik, hipnotize edici, yer yer neşeli, yer yer tedirgin edici bir tasarım. 
 
İnci Eviner, Türkiyeli çağdaş sanat pratiği içinde kendine özgü sanatsal dilini daima korumuş bir isim. 1956'da Ankara Polatlı'da doğmuş olan Eviner İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi'nde resim lisansı ve doktorası yaptı. Son dönem kişisel sergileri arasında Paris Modern Sanatlar Müzesi (2011); Whitechapel Gallery, Londra (2009); MAC/VAL, Vitry-Sur-Seine (2009); Fransız Kültür Merkezi, İstanbul (2008); Monique Goldstrom Gallery, New York (2004); Diyarbakır Sanat Merkezi (2003); Rockefeller Foundation Bellagio Center, Bellagio (2000); Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi (2000) ile Galeri Nev İstanbul ve Ankara'daki çeşitli sergiler sayılabilir. Son dönemde Bonnier Konsthall, Stockholm (2010);  Busan Bienali (2010); Philadelphia Müzesi (2010); TANAS, Berlin (2010);  Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Viyana (2010); ARTER, İstanbul (2010); National Museum of Woman in the Arts, Washington DC (2010); Cer Modern, Ankara (2010); Martin-Gropius-Bau, Berlin (2009); Palais des Beaux-Arts, Lille (2009); Westfälischer Kunstverein, Münster (2008); santralistanbul, İstanbul (2007); Deutsche Guggenheim, Berlin'de (2007) grup sergilerine katıldı. Eviner, Galeri Nev İstanbul tarafından temsil edilmektedir.
 
“Nesrin Esirtgen Koleksiyonu” mekanında düzenlenen “İnci Eviner – Kırık Manifestolar” sergisi 30 Ekim tarihlerine kadar Mısır Apartmanı 5. katta izlenebilir. 
 
Sergi Pazar/Pazartesi hariç hergün 11:00–18:00 arası açık olacaktır.
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI
© 2016-2018 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Murat Yaycı