Basın Bültenleri

Her yıl farklı bir tema dahilinde gerçekleştirilen 14. Araştırma Zirvesi’ne katılan Abdi İbrahim Başkanı Nezih Barut, sağlık sektöründeki “değişim” kavramını değerlendirdi.
14. Araştırma Zirvesi’nde “Sağlık Sektöründe Değişim” konulu konuşma yapan Abdi İbrahim Başkanı Nezih Barut, ilaç sanayinde “değişim” kavramına ilişkin bakış açısını katılımcılarla paylaştı.
20. yüzyıl başında birkaç öncü eczacı tarafından temelleri atılan ilaç endüstrisinin, bugün dünya standartlarında hizmet verebiliyor olmasını hızlı değişim ve gelişimin bir sonucu olarak gören Nezih Barut, “Türkiye ilaç sanayi, bugün uluslararası standartlardaki üretim tesislerine ve 25 bine yakın çalışanıyla 5 bine yakın ürünü pazara sunabilecek güce sahip. Ürünlerimiz başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere 100’e yakın ülkeye ihraç ediliyor. Üretim tesislerimiz, bir yandan Sağlık Bakanlığımızın sürekli denetiminden geçerken, diğer yandan uluslararası otoritelerden de akredite oluyor. Yıllar içinde yaşadığı pozitif değişimle, bugün uluslararası bir yetkinlik düzeyine ulaşmış olan Türk ilaç sanayi; dünya ilaç endüstrisine paralel aşamalardan geçti. İlaç sektöründeki değişim olgusunu anlamak için dünya ve ülkemiz ilaç sektöründeki gelişmeleri birlikte incelemek gerekiyor” dedi.
Nezih Barut; “Gelecek dönem biyoteknolojik ilaç pazarı büyüyecek”
Pazarda konvansiyonel ilaçlarda yaşanan değişimin yanı sıra biyoteknolojik ürünlerin de yerini gittikçe güçlendirdiklerini belirten Nezih Barut, “Biyoteknolojik ilaç pazarı, beklenenden yavaş ilerlemesine rağmen önümüzdeki dönemde asıl büyümenin bu pazarda olacağı açıkça görülüyor. 2000 yılında dünya ilaç pazarının yüzde 10’una sahip bu ürünler 2009 yılında paylarını yüzde 17’ye çıkardılar. Türkiye’de ise biyoteknolojik ürünler, 2010 yılında reçeteli ilaç pazarının yaklaşık yüzde 8’ini oluşturuyordu.” şeklinde konuştu.
Sektör artık dışa açılmalı
Konuşmasında Aile Hekimliği, tıbbi satış temsilcilerinin hastanelerde ilaç tanıtım kısıtlamaları, tedavi gruplarına göre ilaçların reçete dağılımındaki farklılıkları gibi konulara değinen Nezih Barut, bugün sektörün kendisini geliştirmesi gereken temel alanın “dışa açılma” olduğu belirtti. Barut, “Uluslararası kalite standartlarındaki üretim tesislerini dış pazarlarda yeterince tanıtmayı başarır ve mevzuatla ilgili sorunları aşabilirsek, ülkemiz dünyadaki sayılı üretim merkezlerinden biri olacaktır" dedi.
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI
© 2016-2018 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Murat Yaycı