Basın Bültenleri

Türk ilaç sektörünün lideri Abdi İbrahim’in, yüzüncü yıl kutlamaları kapsamında İstanbul’da gördüğü yoğun ilginin ardından Ankaralı sanatseverlerle buluşturduğu Van Gogh Alive Dijital Sanat Sergisi Başkent’teki ilk ayında yaklaşık 17 bin sanatsevere ulaştı.
Türk ilaç sektörünün lideri Abdi İbrahim’in 100’üncü kuruluş yıldönümü kapsamında sanatseverle buluşturduğu, dünyanın en büyük ressamlarından biri olarak kabul edilen Van Gogh’un eserlerini bugüne kadar hiç deneyimlenmemiş yepyeni bir formatta sunan etkileyici sergiye Ankaralılar’ın gösterdiği ilgi çoğalarak artıyor.
16 Ekim tarihinde Ankara Cern Modern’de açıldığı günden itibaren sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Van Gogh Alive Dijital Sanat Sergisi, öğrencilerin, öğretmenlerin ve basının da bir parçasını oluşturduğu her yaştan geniş bir ziyaretçi kitlesini ağırladı.
Sanat, bilim ve teknolojiyi yenilikçi bir şekilde harmanlayan ve bu özelliğiyle Abdi İbrahim’in 100 yıllık bakış açısını yansıtan sergi, izleyiciyi alışılageldik müze kavramının ötesine geçirerek, Van Gogh’un en ünlü eserlerini bugüne kadar hiç deneyimlenmemiş yepyeni bir formatta, resmin hikayesinin içinde bir yolculuğa çıkarıyor.   
Tek bir hikayeye odaklanan çarpıcı bir sanat ve teknoloji füzyonu olan Van GoghAlive, geleneksel sanat, multimedya görüntü teknolojisi ve sinematografik yönetmenliğin eşsiz bir birleşimiyle; cezbeden, eğiten ve eğlendiren alternatifsiz bir deneyim sunuyor.
Türk sanatseverlerden tam not alan Van Gogh Alive’ın İstanbul ayağının ardından yapılan etki araştırması serginin başarısını kamuoyu nezdinde de onayladı. Araştırma sonuçlarına göre; ziyaretçilerin %93’ü sergiyi beğendiğini ifade ederken %94’ü de sergiyi başkalarına tavsiye etmiş, ziyaretçilerin %99’unun ise Abdi İbrahim’in bu tarz sergilere devam etmesi yönünde görüşlerini bildirdiği ifade edildi.
Ekim ayından itibaren Ankara’nın sosyal hayatına renk getiren Van Gogh Alive,  sosyal medyada da renkli yarışma ve uygulamalara ev sahipliği yapıyor.  Ayrıca Abdi İbrahim facebook ve twitter (hashtag#VanGoghAnkarada) hesaplarından sergi ile ilgili güncel bilgiler takip edilebiiyor.
facebook.com/abdiibrahimilac
twitter.com/abdiibrahimilac
Dahi ressam Van Gogh’un en ünlü eserlerini, 3.000’in üzerinde dijital imajla çerçevenin içinden çıkaran ve izleyicilerine klasik müze gezisinin çok ötesinde bir deneyim yaşatan sergi 3 Ocak 2013 tarihine kadar Ankaralı sanatseverlere resim, müzik ve edebiyatı harmanlayarak sunacak.
Pazartesi günleri kapalı olan sergi, diğer günler 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor.
Çerçeve yok, içindesin!
Grande Exhibitions Avustralya tarafından tasarlanan ve Abdi İbrahim’in katkılarıyla önce İstanbul ardından da Ankara’da sanatseverlerle buluşan Van GoghAlive, ziyaretçilerin ‘unutulmaz bir deneyim’ diye tanımladıkları canlı bir ışık, renk ve ses senfonisi yaşatıyor.
Çerçevesi olmayan sergide, dahi ressamın 1880-1890 yılları arasındaki çalışmaları ve hayat deneyimlerinden oluşan coşkulu ve canlı detaylara sahip yapıtları; dev ekranlara, duvarlara, kolonlara, zemine, tavana yansıtılıyor. 3,000’in üzerinde dijital imaj ile Van Gogh’un en ünlü eserleri, projektörlerden aynı anda akıp zengin surround ses sistemi ile güçlü bir klasik müzik eşliğinde senkronize olarak, ziyaretçinin etrafını saran bir gösteri ziyafeti sunuyor.
Van GoghAliveDigital Sanat Sergisi’nde, SENSORY4 teknolojisiyle donatılmış yüksek çözünürlüklü 40 projektör aracılığıyla, çok kanallı animasyonlar ve sinema kalitesindeki surround ses sistemi birleştirilerek; dünyada en çok ilgi çeken  eşsiz bir görüntü kullanılıyor. Dokunmak isteyeceğiniz kadar gerçek, dev boyutlardaki kristal netliğindeki görüntüler, Ankara Cer Modern için özel olarak tasarlanan çok çeşitli ekranları ve yüzeyleri aydınlatıyor.
VINCENT WILLEM VAN GOGH KİMDİR?
30 Mart 1853-29 Temmuz 1890 tarihleri arasında yaşamış Hollandalı ard izlenimci bir ressamdır. Bazı resim ve eskizleri, dünyanın en tanınmış ve en pahalı eserleri arasında yer almaktadır. Resim kariyerine 1880’den sonra başlayan Van Gogh, başlangıçta koyu ve kasvetli renklerle çalışmış; Paris’te tanıştığı izlenimcilik ve yeni izlenimcilik akımlarının etkisiyle canlı renklere geçmiştir. Güney Fransa’da geçirdiği süre zarfında da bugün yaygın olarak tanınan kendine özgü resim tarzını gelişmiştir. Van Gogh, ömrünün son 10 yılı boyunca yaklaşık 900 suluboya/yağlıboya resim ve 1.100 karakalem çalışma üretmiş, en meşhur eserlerini ise son iki yılında yapmıştır. 1888’de ressam Paul Gauguin ile arkadaşlığının bozulması üzerine sol kulağının bir kısmını kesmiş, giderek kötüleşen ruhsal hastalığı sonucunda kendini göğsünden vurarak intihar etmiştir. 20. yüzyıl sanatını ciddi şekilde etkilemiş olan Van Gogh, fovistlerin ilham kaynaklarından biridir ve Empresyonizmin öncülerinden kabul edilmektedir.
 
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI
© 2016-2018 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Murat Yaycı