22

Abdi İbrahim’den 100. yılında toplum sağlığı ve Türk ekonomisi için anlamlı çağrı:

Bilinçli İlaç Kullanın!

Türk ilaç sektörünün lideri Abdi İbrahim, toplum sağlığı ve Türk ekonomisi açısından önem taşıyan bilinçsiz ilaç kullanımı konusunda, toplumsal farkındalık düzeyini artırmak amacıyla bir kampanya başlattı.

Abdi İbrahim, 100. yılı adına hayata geçirdiği ve halen sürdürdüğü “Akılcı İlaç Kullanımı” Kampanyası ile 'İlacın doktorun önereceği doz ve sürede, eczacıya danışarak kullanılması’ gerekliliğine dikkat çekiyor.

Dokunduğu hayatları iyileştirmek için faaliyetlerini aralıksız sürdüren Abdi İbrahim, 100. yılında “Akılcı İlaç Kullanımı” Kampanyası’nı hayata geçirdi. İlk kez Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1985 yılında başlatılan ve 1992’den bu yana T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan “Akılcı İlaç Kullanımı” konusunda sorumluluk üstlenen Abdi İbrahim, kampanya ile; bilinçsiz ilaç kullanımının toplum sağlığı ve ekonomiye yansımalarının önlenmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Kampanyanın TV ve radyolarda yer alan reklamlarının yıldızları arasında ise; turp, bomba ve zımba yer alıyor. Halk arasında doktor kontrolünde ve eczacıya danışılarak kullanılan ilaçların yaratacağı etkiyi; “bomba, turp, taş ve zımba gibi olmak” deyimleriyle ifade eden ve sonuçlarını da “hapı yutmak” şeklinde özetleyen reklam kampanyası güldürürken düşündürmeyi hedefliyor.

Televizyon reklamlarının yanında çeşitli halk aktiviteleri ve sosyal medya paylaşımlarıyla bilinçli ilaç kullanımına dair farkındalık oluşturmayı hedefleyen Abdi İbrahim, 2017 yılında Akılcı İlaç Kullanımı araştırmasını tekrarlayarak sonuçları kamuoyu ile paylaşmıştır.

Akılcı İlaç Kullanımı Nedir?

1985 yılında Nairobi’de yapılan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) toplantısı, Akılcı İlaç Kullanımı çalışmaları için başlangıç sayılmaktadır. Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığınca Akılcı İlaç Kullanımı ile ilgili ilk çalışmalar 1992 yılında başlatılmıştır.

Akılcı İlaç Kullanımı; kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozajda kolayca sağlayabilmelerini ifade etmektedir.

Akılcı İlaç Kullanımı, halkın sağlığını ve toplumun çıkarını gözetir. Bu doğrultuda öncelikle hastanın probleminin tanımlanması, yani hekim tarafından doğru teşhisin konulması gerekmektedir.

Buna paralel olarak, ilaçlı veya ilaçsız, etkili ve güvenilir tedavinin tanımlanması, eğer ilaçla tedavi uygulanacaksa, uygun ilaçların seçimi, her bir ilaç için uygun dozun ve uygulama süresinin belirlenmesi ve uygun reçetenin yazılması basamakları izlenmelidir. Bu aşamada onaylanmış, güncel tanı ve tedavi kılavuzları esas alınmalıdır. Hangi ilacın kullanılacağına karar veren hekim, ilacı uygun şartlarda sağlayan eczacı ve ilacı uygulayan hemşire veya hasta, “Akılcı İlaç Kullanımı”nın sağlanmasında sorumluluk sahibi taraflardır.

Akılcı İlaç Kullanımı’nın İlkeleri:

  • Etkililik
  • Güvenlilik
  • Uygunluk
  • Maliyet
  • Doğru tanıya dayanmak
  • Doğru ilaç, doğru doz, doğru süre ve doğru uygulama yolunu belirleyerek uygulamak
  • Tedavi başarısını değerlendirmek, yan etkileri ve hastanın uyumunu değerlendirmek
  • Çoklu ilaç kullanımlarında etkileşimleri öngörmek
  • Tasarlanan tedavinin gerçekleşebilirliğini ve maliyetini dikkate almak

Reklam Filmleri

Yazılı Basın Reklamları

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin