Van Gogh Alive

Türk ilaç sektörünün lideri Abdi İbrahim’in, 100. yıl kutlamaları kapsamında önce İstanbul’da, ardından Ankara’da sanatseverlerle buluşturduğu Van Gogh Alive Dijital Sanat Sergisi kapılarını kapattı.

Abdi İbrahim’in katkılarıyla Türk sanatseverlerin beğenisine sunulan Van Gogh Alive Dijital Sanat Sergisi, ziyaretçilerine canlı bir ışık, renk ve ses senfonisi sunarak ‘unutulmaz bir deneyim’ yaşattı. İstanbul’da 157.000, Ankara’da 58.000, iki kentte ise toplam 215 bin kişi ile buluşan Van Gogh Alive, Türk sanatseverlere Ankara Cern Modern’de veda etti.

Beklenenin üzerinde ziyaretçi sayısına ulaşan her iki kentteki sergide, dâhi ressam Van Gogh’un 1880-1890 yılları arasındaki çalışmaları ve deneyimlerinden oluşan coşkulu ve canlı detaylara sahip yapıtları; dev ekranlara, duvarlara, kolonlara, zemine, tavana yansıtıldı. 3.000’in üzerinde dijital imaj ile Van Gogh’un en ünlü eserleri, projektörlerden aynı anda akıp zengin surround ses sistemiyle güçlü bir klasik müzik eşliğinde senkronize edilerek, ziyaretçinin etrafını saran, unutulmaz bir gösteri ziyafeti sundu.

100 yıldır ‘tıbba ve insanlığa hizmet’ misyonuyla faaliyet gösteren Abdi İbrahim’in 100. yıl kutlamaları kapsamında Türkiye’ye getirilen Van Gogh Alive 7’den 70’e tüm sanatseverlere, alışılmış müze anlayışının dışında bir deneyim yaşatmış oldu.

Van Gogh Alive sosyal medyada da birçok renkli yarışma ve uygulamaya ev sahipliği yaptı. Abdi İbrahim’in Facebook ve Twitter sayfalarını takip edenler kamuoyunda büyük ses getiren sergi için ücretsiz bilet kazanma fırsatı yakalarken, Facebook ve Twitter hesaplarından sergi ile ilgili güncel bilgileri de takip etme olanağı buldu. Van Gogh’un en bilinen eserleri arasındaki farkları bulmaya ve puzzle uygulamalarına yönelik olarak Facebook’ta düzenlenen 4 hafta süren 2 yarışmada özel olarak tasarlanan hediyeler gönderildi. Büyük ses getiren kampanya süresince çok sayıda sanatsevere ulaşıldı.

Van Gogh Alive’ın İstanbul ayağının ardından yapılan etki araştırması, serginin başarısını kamuoyu nezdinde de onayladı. Araştırma sonuçlarına göre; ziyaretçilerin %93’ü sergiyi beğendiğini ifade ederken %94’ü de sergiyi başkalarına tavsiye ettiğini, ziyaretçilerin %99’unun ise Abdi İbrahim’in bu tarz sergilere devam etmesi yönünde görüşlerini bildirdiği ifade edildi.

Sergi Hakkında

Çerçeve yok, içindesin...

Grande Exhibitions Avustralya tarafından tasarlanan ve Singapur’daki dünya prömiyerinin hemen ardından Abdi İbrahim’in katkılarıyla önce 10 Şubat-15 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Karaköy Antrepo 3’te, ardından da 16 Ekim 2012 – 03 Ocak 2013 tarihleri arasında Ankara Cer Modern’de sanatseverlerle buluşacak olan Van Gogh Alive, izleyiciyi ışık, renk ve ses senfonisinin içine alıyor.

Van Gogh Alive, bu üretken sanatçının 1880-1890 yılları arasındaki çalışmalarını ve hayat deneyimlerini keşfetme; bugün dünya çapında tanınan başyapıtlarının birçoğuna imza attığı yerler olan Arles, Saint Rémy ve Auvers-sur-Oise’da geçirdiği dönem zarfındaki düşüncelerini, duygularını ve ruh halini yorumlama fırsatı sunuyor.

Güçlü bir klasik müzikle senkronize olarak değişen, dev boyutlardaki 3.000’den fazla Van Gogh görüntüsü; ekranları, duvarları, kolonları, tavanı ve hatta yeri de dolduran heyecan verici bir gösteri yaratarak, ziyaretçilerini ünlü ressamın eşsiz tarzını oluşturan coşkulu renkler ve canlı detaylarla büyülüyor.

Dinamik, bilgilendirici ve görsel olarak görkemli olmaya programlanmış olan SENSORY4 içeriği; 40 yüksek çözünürlüklü projektörden aynı anda akıp zengin surround ses sistemiyle karışarak, ziyaretçiye nefes kesici ve etrafını saran bir gösteri ziyafeti sunuyor.

Van Gogh Alive’da ‘Çalışan Adam’, ‘Yeşilimsi Bir Başlık Giymiş Yaşlı Köylü Kadını’, ‘Çiçek Açmış Erik Ağacı’, ‘Gri Şapkalı Otoportre’, ‘Vazoda 12 Ayçiçeği’, ‘Vincent’ın Yatak Odası’, ‘Teras Kafe’, ‘Sandalye ve Pipo’, ‘Ren Nehrinde Yıldızlı Bir Gece’, ‘Süsen Çiçekleri’, ‘Buğday Tarlası ve Kargalar’, ‘Kırmızı Üzüm Bağı’, ‘Sargılı Kulaklı Otoportre’ gibi bir döneme damgasını vurmuş eserler yer alıyor.

Sergide, ziyaretçilere dahi ressamın fırtınalı hayatını kronolojik olarak göstermek için güçlü bir klasik müzik kullanıyor. Harekete geçiren bu müzik, Van Gogh’un hikâyesinin duygusal yönlerini yansıtarak, sanatçının muhteşem kariyeri boyunca yansıttığı sanatını ve ruh halini daha zengin bir deneyimle ziyaretçiye sunma olanağı sağlıyor.

Van Gogh’un hikâyesini anlatmak için seçilen müziklerden bazıları şöyle: Handel-Sarabande, Edouard Lalo-Piano Concerto 1. Movement I, Gus Viseur-Coeur Vagabond, Barber-Bubamara (Vivaldi versiyonu), Arvo Part-Fratres For Cello And Piano, Carl Nielsen-String Quartet in D minor 1883, Sakura “Cherry Blossoms”, Geleneksel Japon Klasik Koto Müziği, John Zorn-Kiev 3 (çello), Camille Saint.

Sergi Filmi

TV ve Yazılı Basın Reklamları

Görsel Galeri

Van Gogh Katalog

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin