Topluma ve dünyaya daima “iyi” iz bırakmaya söz veriyoruz

SÖZÜMÜZ

"Abdi İbrahim olarak, Türk ilaç sektöründe birçok ilki başarmış olmanın verdiği güvenle, sürdürülebilirlik alanındaki adımlarımızı kararlılıkla atıyoruz. Gelecek nesillere daha yaşanabilir ve daha yeşil bir dünya bırakabilmek için tutkuyla çalışmaya ve geleceği iyileştirmeye söz veriyoruz."

NEZİH BARUT

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı

Değerli Paydaşlarımız,

1912 yılında Eczacı Abdi Nadir İbrahim Bey’in İstanbul’un Küçükmustafapaşa semtinde kurduğu küçük bir eczanede temelleri atılan Abdi İbrahim, iyileştirme tutkusunu hiç kaybetmeden, bitmeyen bir azimle insanlığa hizmet ediyor. Kurucularımızın uzun vadeli vizyonları sayesinde günden güne büyüyerek değişen dünyanın iyileştiren gücü haline gelen Şirketimiz, ikinci yüzyılında da başarısını sürdürülebilir kılmayı hedefliyor.

Kendini hayatları iyileştirmeye adamış bir şirket olarak daha sağlıklı bir toplum ve daha yaşanabilir bir dünya için taşıdığımız sorumluluğun farkındayız; üretimle, ihracatla, Ar-Ge ve inovasyonla ülkemize katkı sunmaya, uluslararası pazarlarda da büyümemizi sürdürmeye kararlıyız.

Kurumsal vatandaş kimliğimiz, sektörel misyonumuz, toplumsal önceliklerimiz, evrensel ilke ve hassasiyetlerimizle, ekonomik, çevresel ve sosyal tüm faaliyetlerimizde insana, doğaya ve evrensel değerlere saygı çerçevesinde hareket ediyoruz. Sürdürülebilirliği; iş stratejimizden ayrı düşünmeden, birbirini tamamlayan ve besleyen bir bütünün parçaları olarak kabul ediyoruz. Gelişim ve ortak fayda odaklı bu uzun yolculukta, son yıllarda çok önemli adımlar attık.

2025 vizyonumuz doğrultusunda, önümüzdeki dönemde sürdürülebilirlik çalışmalarını daha da hızlandıracağımızı belirtmek isterim. Abdi İbrahim olarak toplum sağlığı ve daha iyi bir dünya için katkı sağlamaya verdiğimiz önemle, çevre ve sosyal sorumluluk konularını daima odağımızda tutuyoruz. 2030 yılında “karbon nötr Abdi İbrahim” olmak gibi önemli bir hedefimiz var. Bununla birlikte diğer sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşabilmek için kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz.

İlaç kutularımızın ve prospektüslerimizin içindeki geri kazanılmış kâğıt oranının artırılması, doğaya daha az zararlı yeni ambalaj türlerinin geliştirilebilmesi, ambalaj atıklarımızın azaltılması ve 3D printer kullanarak kişiselleştirilmiş ilaç ve vitamin üretilmesi için Türkiye’nin bu alandaki en iyi şirketleri, üniversiteleri ve start-up’lar ile her kademede işbirlikleri arayışı içindeyiz. Bunun dışında, CDP’den A notu olan şirketler listesinde yer almak, Science Based Targets Initiative platformunda hedef belirleyen ilk Türk ilaç şirketi olmak ve önümüzdeki yıllarda şirketimize “B Corp Sertifikası” kazandırmak diğer önemli hedeflerimiz.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yaşadığımız gezegene ve gelecek nesillere katkıda bulunma sorumluluğumuzu odağımızdan çıkarmayacağız. 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın her zaman takipçisi olmaya ve bu hedefleri destekleyecek faaliyetlere öncelik vermeye devam edeceğiz.