Baş ve bazen de boyun veya sırtın üst kısmında gerçekleşen ağrılara verilen ortak isimdir. Baş, boyun bölgesindeki damarlarda genişleme, kaslarda ortaya çıkan spazmlar, çene eklemi kaynaklı patolojiler ve saçlı derideki gerilmelerden kaynaklanan ağrılardır. Baş ağrıları beyin ağrısı zannedilse bile, beyinde ağrı duyusu olmadığından, çevreden, beyni saran zarlar, kafatasını oluşturan kemikler, kaslar, beyin sapından çıkan sinirler ile baş ağrısı algılanır.

Baş Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Birincil baş ağrıları ve İkincil baş ağrıları olmak üzere iki tip baş ağrısından söz edilebilir. Başka bir hastalık nedeniyle ortaya çıkan ağrılar ‘ikincil baş ağrıları‘ diye sınıflandırılır. Başka bir hastalıktan kaynaklanmayan baş ağrıları, ‘birincil baş ağrıları‘ grubunda yer alır.

Birincil baş ağrıları migren, gerilim ve küme baş ağrıları vb. olup ikincil baş ağrıları erken teşhis ve tedavi edilmediği takdirde ölüm veya ciddi kalıcı sakatlıklara neden olabilen; baş ve boyun yaralanmaları, beyin damar ve sinir hastalıkları, beyin tümörleri ve enfeksiyonları, sinüzit, beyin basıncının yükselmesi gibi nedenlerden kaynaklanan baş ağrılarıdır.

Primer Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

En sıkı görülen ağrı tipi, baş ağrılarının %50’sinden fazlasını oluşturan gerilim tipi ağrılardır. Ancak migren de sanıldığından daha sık gözlenir. Migren kadınlarda erkeklerden daha sıktır. Bunun dışında küme baş ağrıları, günlük süreğen baş ağrıları gibi daha nadir baş ağrısı çeşitleri de bulunmaktadır.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Genelde çift taraflı olup daha çok boyun ve baş bölgesinde, şakak ya da kasların üstünde hissedilen, başta ağırlık, sıkışma, basınç hissi olarak ifade edilen ağrılardır. En sık görülen ağrı tipidir. Boyun ve baş kaslarında gerilme mevcuttur. Nedeni bu bölgedeki kaslarda stres, yorgunluk veya değişik nedenlerle spazm olmasıdır. 5-10 dakika kadar sürebileceği gibi günlerce, aralıksız da devam edebilir. Nadir durumlarda aralıklı gelen bu ağrılar süreğen bir hal alarak çok rahatsız edici olabilir.

Migren

Genellikle zonklayıcı karakterde, başın bir yanını tutan yarım baş ağrıları olup başka şekillerde de gözlenebilir. Beraberinde ışık ve sese hassasiyet, bulantı ve kusma da olabilir. Hastalar genellikle sessiz ve karanlık odada bulunmayı tercih ederler. Ağrı, ataklar halinde gelir, başlangıcında görme bozuklukları olur (auralı tipinde). Baş hareketleri ve fiziksel aktiviteyle ağrı artar.

Günlük yaşam aktivitelerini engelleyen çok şiddetli bir ağrı olup ilaç tedavisine çok kolay cevap vermez, özel takip ve tedavisi vardır.

Küme Baş Ağrısı

Şiddetli, bıçak saplanır gibi ağrılardır. Tek taraflı olup daha çok göz ve şakaklarda hissedilirler. Dakikalar süren, ancak gün içinde defalarca tekrarlayan, ağrı olan taraftaki gözde kızarıklık, yaşarma, göz bebeğinde küçülme, burunda tıkanıklık ve akmaya neden olan ağrılardır.

Baş Ağrısında Acil Durumlar Nelerdir?

Eğer baş ağrısı; ani ve çok şiddetli başladıysa, beraberinde ateş veya kusma varsa, ağrıya bilinç değişikliği eşlik ediyorsa, uykuya meyil varsa acil servise başvurunuz.
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin