Genel anlamda iki tip bel ağrısından söz edilebilir.

6 haftadan kısa süredir var olan ağrılar "akut bel ağrısı" olarak adlandırılırlar. Akut ağrılar, belirli bir aktivite, travma, kaza sonrası başlayabilir. Bu tip ağrılar çoğu kez kendiliğinden azalır, birkaç hafta sonra da tamamen geçer.

3 aydan uzun bir zamandır sürmekte olan bel ağrıları ise "kronik bel ağrıları" olarak adlandırılır. Kronik bel ağrılarının yarısından fazlasında %55 noröpatik ağrı mevcuttur. Nöropatik komponentli bel ağrısı, çeşitli omurga hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan sinir hasarı sonucunda oluşabilir.

Bel Ağrısı Görülme Sıklığı Nedir?

Nüfusun %75-85’inde yaşamlarının herhangi bir döneminde bel ağrısı görülebilir. Dünyada bel ağrısı, ağrı nedeni olarak baş ağrısından sonra ikinci sıklıkta görülmektedir. Bel ağrılarının ancak %2’si bel fıtığıdır.

Risk Faktörleri Nelerdir?

En çok 35-45 yaşları arasında görülen bel ağrısı, bu yaşlarda kadın ve erkekte eşit oranda ortaya çıkar. 60 yaşın üzerinde kadınlarda bel ağrısı görülme sıklığı artmaktadır

Hareketsiz bir yaşam sürenler, yanlış oturma ve duruş alışkanlığı olanlar, daha çok oturarak çalışanlar, kilo problemi olanlar, yanlış bir biçimde ağır yük kaldıranlar, bilinçsiz spor yapanlarda bel ağrısı ortaya çıkabilir.

Bel Ağrısı Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

En yaygın sebep kas-iskelet sistemi kaynaklıdır.

  • Doğumsal bozukluklar
  • Kalıtsal hastalıklar
  • Omurga yükünün artması (oturuş bozukluğu, uzun süre oturma, ağır kaldırma, zorlanmalar, kilo alma, uzun süre ayakta kalma)
  • Kanser, tüberküloz gibi hastalıkların bel omurgasını tutması
  • Travmatik nedenler
  • Osteoporoz
  • Nöromüsküler (kas ve sinir kaynaklı)
  • Psikojenik bel ağrısı

Bel Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak; bel bölgesinde ağrı, hareket kısıtlılığı, bacak ağrısı ve uyuşma, ilerlemiş vakalarda bacakta güç kaybı, bel ağrısının belirtileridir.

Bel Ağrısında Tanı Nasıl Konur?

Tanı, hekim tarafından ayrıntılı bir fizik muayene ve hastalık öyküsünün alınması, fizik muayeneden sonra gerekliyse röntgen, kan tetkikleri ve daha ileri tetkikler ile konur.

Bel Ağrısından Nasıl Korunulur?

Düzenli egzersiz yaparak sırt kaslarının güçlü ve esnek olmasının sağlanması, kilo alımından kaçınılması, sigara içilmemesi, uygun pozisyonda oturulması ve ayakta durulması, ağırlık kaldırırken doğru tekniklerin kullanılması yolları ile bel ağrısından kaçınılabilir.

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin