Diş ağrıları, doğrudan doğruya dişlerden kaynaklanabileceği gibi diş eti ve kemik kaynaklı da olabilir. Diş çürükleri; diş minesinin aşınması, diş eti hastalıkları, travmalar, sinüzit gibi ağız dışı hastalıklar nedeniyle diş ağrıları ortaya çıkabilir.

Diş Ağrılarının Belirtileri Nelerdir?

Genellikle zonklama şeklinde olan ve bazen dayanılmaz bir hal alan ağrılardır. Baş bölgesine, çeneye ve kulaklara yayılabilir. Apse gibi iltihabi bir durum söz konusuysa dışarıdan fark edilecek şişliklere neden olabilir. Sıcak, soğuk uyaranlara karşı hassasiyet ve dişe bastırınca hassasiyet, kırılmalar görülebilir. Dişte ve diş etinde kanama olabilir.

Diş Çürükleri Neden Oluşur?

Diş ağrılarının nedenleri arasında en sık görüleni, kötü veya yetersiz ağız bakımından kaynaklanan diş çürükleridir. Toplumun %97’sinde diş çürüklerine rastlanmaktadır.

Diş minesi; dişi çepeçevre sararak besinlerin fiziksel ve kimyasal etkilerine karşı dişi korur, dişin zarar görmesini engeller. Normalde dişin en dış tabakası olan minede sinir yoktur ve ağrı hissedilmez. Ancak çok sert bir yapısı olan diş minesi de fiziksel ve kimyasal etkenlerden zarar görebilir. Sert kabuklu yiyecekler, asitli içecekler, ağız içine yerleşen bakteriler besin kalıntıları ile asit meydana getirir ve mineyi zayıflatır. Bu durum çürük başlamasına neden olabilir. Çürüğe neden olan mikroorganizmalar da çürüğün ilerlemesi sonucunda daha iç katmanlarda bulunan sinirlere ulaşabilir ve ağrı ortaya çıkar.

Başlangıç aşamasındaki, çok derin olmayan çürüklerde ağrı, özellikle yeme-içme esnasında ortaya çıkarken, derin çürüklerde ağrı, daha şiddetli ve zonklama şeklindedir.

Diş Ağrısı Durumlarında Ne Yapılmalıdır?

Diş ağrısı başladığında vakit kaybetmeden bir diş hekimine gitmekte fayda vardır.
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin