Dismenore, ağrılı adet görme anlamına gelmektedir. Adet gören kadınların yarısından fazlasının kanamalarının ilk bir-iki günü, genellikle hafif olarak tarif ettikleri ağrıları olmaktadır. Bazı kadınlarda ise bu ağrı daha şiddetli olabilmektedir. Bu farklılığın temelinde kişisel, hormonal, psikojenik ve metabolik farklılıklar yatabilir. 

Adet sancısı, alt karın bölgesine lokalize olup bele, sırta ve bacaklara da yayılabilir. Adet sancısı olan kadınlarda bulantı, baş ağrısı, kabızlık veya ishal gibi şikayetler de görülebilir.

Dismenore Çeşitleri Nelerdir?

Primer (birincil) ve sekonder (ikincil) olmak üzere iki tip dismenore vardır.

Primer dismenore, adet sancısına neden olabilecek altta yatan herhangi bir hastalık olmaksızın, sadece adet sırasında görülen, adetlerin sıklıkla ağrılı olması durumudur. En sık karşılaşılan jinekolojik yakınmalardan birisidir. Ergenlik sonrası olguların yaklaşık %50`sinde primer dismenore görülmektedir. En sık 10 - 20`li  yaşlarda görülmekte olup genellikle genç kadınların hastalığıdır. İlk adet görmeden sonraki 1-2 yıl içinde başlar ve kırklı yaşlara kadar sürebilir.

Primer dismenorede, rahim, yumurtalık ve diğer organlarda herhangi bir patoloji yoktur. Ağrı, genelde adet kanaması ile başlar, bazen de 1-2 gün önce başlayıp adet kanamasının başlaması ile birlikte artar. Ağrı, karnın alt tarafında kramplar veya spazm şeklinde olup 48-72 saat içinde sonlanır. Çoğu kadında ağrı atakları yaşlanmayla azalır, bunun yanında ağrılar doğum sonrasında da azalabilir.

Sekonder dismenore, primer dismenoreye göre daha geç yaşlarda başlar ve altta yatan bir patolojik durum barındırır. Primer dismenoreye göre daha nadir görülür ve herhangi bir dönemde başlayabilir.

Sekonder dismenorede ağrı, menstrüasyon başlamadan hemen önce başlayabilir ve tüm menstrüel periyod boyunca sürer. Ağrılar normal kramplardan daha uzun sürer ve periyod sırasında daha da şiddetlenip menstrüasyon bittikten sonra da devam edebilir. Genellikle daha derinde, künt tarzda hissedilen bir ağrıdır ve bele yayılabilir.

Sekonder dismenorenin en sık nedenlerinden bazıları endometriozis ve myomlardır.

Primer Dismenore Neden Olur?

Adet kanaması esnasında rahim kasılır. Bu kasılmaların amacı rahim iç tabakasının dışarı atılarak yenilenmesi sırasında rahmin kasılarak, kendi içinde biriken kanı atmak için çalışmasıdır. Bu dönemde rahim kasılmalarından sorumlu prostaglandin adı verilen bazı maddeler salgılanır. Primer Dismenoreli hastalarda rahimde ağrıya ve kasılmaya yol açan sebep, prostaglandin maddesinin yapımının artması ya da rahmin bu maddelere karşı cevabının artmış olmasıdır.

Dismenore Tanısı Nasıl Konur?

Dismenorenin nedeni ayrıntılı hastalık öyküsü ve muayene ile saptanabilir. Bunun yanında ağrıların primer ya da altta yatan başka bir patolojiye bağlı olup olmadığını anlamak maksadıyla smear, laboratuvar testleri ve ultrason muayenesi gibi bazı testler de yapılabilir.

Dismenore Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dismenore tedavisinde, kasları gevşeten hormonal tedavi veya ilaç tedavisi önerilebilirken bazı olgularda cerrahi işleme gerek duyulabilir.  Dismenorenin oluşmasında prostaglandinler rol oynadığı için tedavide Non steroidal antienflamatuar ilaçların grubuna giren ağrı kesiciler denenebilir. Bu ilaçların kullanımı hakkında pek çok çalışma vardır. Eğer bu ilaçlar tedavide yeterli olmuyor ise “doğum kontrol hapları” denenebilir. Sekonder dismenore tedavisi ise altta yatan nedene yönelik olarak yapılır.
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin