Halk arasında bilinen adı ile kas romatizması; yaygın kas ağrıları, yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, uyku bozuklukları, dolayısıyla sabah yorgun uyanma ve bazen de tuvalete çıkma problemlerinin eşlik ettiği kronik bir hastalıktır. En belirgin özelliği, yaygın kas ağrılarıdır. Bazı hastalar geniş bir yüzeyde ağrı hissederken, bazı hastalar ağrının yoğunlaştığı hassas noktalar tanımlarlar.

Fibromiyalji Kimlerde Görülür?

Her yaşta ve her iki cinste görülebilmekle birlikte en sık 25-55 yaşlar görülmektedir. Çoğunluğu, yaşları 25-60 arasında değişen kadınlardan oluşur. Kadınlar, erkeklere nazaran 10 kat daha fazla oranda bu hastalığa yakalanırlar.

Fibromiyaljide Tanı Nasıl Konur?

Fibromiyaljiyi teşhis etmek üzere özel bir test veya tıbbi yöntem bulunmamaktadır. Yapılan kan testleri ve radyolojik incelemeler normal sonuç verebilir.

Fibromiyalji teşhisi, hastalık hikayesi ve klinik muayene ile konur. Bir hastaya fibromiyalji teşhisi koymak için; üç ay şikayetlerin ve belirtilerin devam etmesi ve belirli noktalarda ağrıya hassas olunması temel şarttır.

American College of Rheumatology tarafından belirtilen fibromiyalji sendromunun tanısal kriterleri; en az üç ay boyunca geniş bir bölgede-bedenin hem sağı hem solu, belin üstü ve altı, göğüs, ense, sırtın ortası veya altı, süre gelen ağrı, bedenin çeşitli yerlerinde hassas noktalar bulunmasıdır.

Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyalji tedavisinde, çok yönlü bir tedavi programı uygulanmaktadır. İlaç tedavisi ve ek olarak stresi azaltma, düzenli egzersiz, masaj, fizik tedavi, uykuyu düzenleme gibi tedavi yöntemlerine başvurulur. Diyetin düzenlenmesi de geçerli olup gerektiğinde psikiyatrik destek de sağlanabilir. Tedavi, ağrıyı ve yorgunluğu azaltmak ve diğer semptomları en aza indirmek amacıyla düzenlenir.
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin