Sinir sisteminin hasar görmesi sonucunda oluşan uzun süreli ağrıya "nöropatik ağrı" adı verilir. Ağrı, sinirlerdeki patolojiye bağlıdır.

Uluslararası Ağrı Araştırmaları Teşkilatı’na (International Association for the Study of Pain/ IASP) göre; Nöropatik ağrı, periferik veya santral sinir sisteminin bir kısmının zedelenmesi, fonksiyonun bozulması veya uyarılabilirliğinin değişmesi ile ilgili bir ağrıdır.

Nöropatik Ağrının Normal Ağrıdan Farkı Nedir?

Normal ağrıda (nosiseptif ağrı) ağrı uyandıracak bir doku hasarı bulunmaktadır. Bu ağrı, uyaran ortadan kalkınca düzelirken, nöropatik ağrıda uyarandan bağımsız olarak sürebilir. Ağrı, sinirlerdeki patolojiye bağlıdır ve sıklıkla kroniktir.

Nöropatik Ağrı Belirtileri Nelerdir?

Nöropatik ağrı, değişik ve rahatsız edici duyularla karakterizedir. Hastalar; yanma, batma, karıncalanma, donma hissedebilir. Hastalar, ağrıyı bir şey saplanır ya da elektrik çarpar gibi olan ağrılar olarak tanımlarlar.

Ağrılar, sürekli veya tekrarlayıcı olabilir. Bazen ağrılar günlerce sürer, bazen saniyeler, dakikalar sürer ve gün içinde defalarca tekrarlar. Gün içinde değişik zamanlarda ortaya çıkabilir. Özellikle diyabetik nöropatik ağrıda, yanma şeklindeki ağrılar geceleri artar. Sürekli olmayan ağrılar bazen çok kısa süreli bazen çok uzun süreli olarak ortaya çıkarlar. Ağrı alışılagelmiş ağrı kesici ilaçlara yanıt vermez.

Nöropatik ağrılı hastalarda, ağrının yanı sıra uyku bozukluğu, anksiyete ve enerji azalması gibi semptomlar görülür. Kronik ağrısı olan hastaların % 70'inden fazlasında uyku bozukluğu görülür.

Nöropatik Ağrının Görülme Sıklığı Nedir?

Nöropatik ağrı genel olarak 1.000 kişiden 15’inde ortaya çıkmaktadır.

Nöropatik Ağrı Hangi Durumlarda Görülür?

Nöropatik ağrıya neden olan birçok farklı durum vardır; alkolizm, kanser, bazı nörolojik hastalıklar, damar hastalıkları, sinir sıkışması, bazı enfeksiyon hastalıkları (zona gibi), böbrek yetmezliği ve şeker hastalığı gibi.

Nöropatik Ağrıda Tanı Nasıl Konur?

Ayrıntılı bir hastalık öyküsü, fizik muayene, kan tahlillerinin yanı sıra sinirlerde hasar olup olmadığını göstermek için yapılan EMG (elektromiyografi) gibi testler, ağrı seviyesini ölçen kısa anketler yolu ile konur.

Nöropatik Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

Çok yönlü bir tedavi uygulanır. Tedavi yaklaşımı, ağrının hafifletilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesidir. Kronik ağrının her tipinin tedavisinde hedef, ağrının azaltılmasının yanında, yaşam kalitesini, uykuyu, duygulanımı, işe gitme ve sosyal ilişkileri sürdürebilme gibi diğer komponentlerini de düzeltmek olmalıdır.

Nöropatik ağrı, sinir hücrelerinin harabiyetinden kaynaklandığı için alışılagelmiş ağrı kesici ilaçlara yeterince yanıt vermez. Tedaviye yönelik çeşitli ilaçların yanı sıra, cerrahi girişimler, stresi azaltmaya yönelik psikolojik uygulamalar kullanılabilir. Ayrıca Nöropatik ağrıya neden olan durumun tedavi edilmesi gerekir. Örneğin, eğer nöropatik ağrıya neden olan durum şeker hastalığı ise hastanın kan şekerinin kontrol altında tutulması önemlidir.
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin