Dermatit, derinin iltihabi durumunu tanımlayan genel bir terimdir. Dermatitin  birçok nedeni vardır ve hastalık, çeşitli formlarda ortaya çıkabilir. Genellikle şiş (ödemli), kızarık bir cilt üzerinde kaşıntılı döküntüler içerir.

Dermatitten etkilenen cilt üzerinde, içi sıvı veya irin dolu kabarcıklar, sızıntı, kabuklanma, bu kabukların kuruyarak pullanıp dökülmesi gibi belirtiler görülebilir.

Dermatite örnek olarak, çeşitli kimyasal, metal, bitki gibi pek çok madde ile temasa bağlı olarak gelişen atopik dermatit (egzama), kepek, döküntüler kızarıklıklar verilebilir.

Dermatit, bulaşıcı olmayan oldukça yaygın bir hastalıktır ve genellikle hayatı tehdit edici değildir. Yine de kişiyi rahatsız etmektedir. Kişisel bakım ile birlikte bazı ilaçların kombinasyonlarını içeren adımlar tedavide yardımcı olabilmektedir.

Belirti ve Bulguları Nelerdir?

Farklı dermatit türleri, vücudun faklı bölgelerinde, farklı görüntülerde ortaya çıkabilir. Dermatitin en yaygın görüldüğü tipler aşağıdaki gibidir;

Atopik Dermatit (Egzama) : Sıklıkla bebeklik dönemine başlayan kırmızı, kaşıntılı döküntülerdir. Genellikle dirsek içi, diz arkası ve boynun ön yüzü gibi cildin kıvrıldığı bölümlerde görülür. Kızarık alan kaşınırsa buradan sıvı sızabilir ve sonrasında kabuklanabilir.  Atopik dermatit, zaman içinde hafifleyebilir, iyileşebilir veya tekrar ortaya çıkabilir.

Kontakt Dermatit: Cildi tahriş eden veya alerjik etki gösterebilen maddelerle temasın olduğu alanlarda ortaya çıkan kızarıklık ile giden bir durumdur. Bu kızarık alanlarda yanma, batma ve kabarcıklanma gelişebilir.

Seboreik Dermatit: Bu durum tutulan alanlarda üzeri pullanmış yama tarzı kırmızı döküntülere ve inatçı kepeklenmeye neden olur. Bu tür, genellikle cildin yağlı olduğu alanlarda (yüz, üst göğüs bölgesi veya sırt gibi) etkilidir. Bu tabloda da iyileşme ve nüks dönemleri birbirini izleyebilir. Bebeklerin kafasında görülen türüne de konak ismi verilmektedir.

Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Eğer bu şikayetler günlük yaşantıyı bozuyor, geceleri uykusuzluğa neden oluyorsa, ciltte ağrı varsa, ciltte enfeksiyon şüphesi varsa,  kişisel bakım ve hijyen ile hastalık tedavi edilememişse bir doktora gitmek gerekir.

Dermatitin Sebepleri Nelerdir?

Farklı hastalıklar, alerjik durumlar, genetik faktörler ya da tahriş edici maddelere maruziyet, farklı tipte dermatitlere neden olabilmektedir.

Atopik dermatit : Kuru bir cilt, genetik yatkınlık, bağışıklık sisteminde olası bir bozukluk, cilt üzerinde bulunan bakteriler ve çevresel koşullar dahil olmak üzere pek çok faktörün bir arada bulunması ile ortaya çıkmaktadır.

Kontakt dermatit: Çok sayıda alerjen madde (farklı bitkiler, kozmetik ürünler, takılar, parfümler, koruyucu maddeler) ile temas sonucu ortaya çıkmaktadır.

Seboreik dermatit: Bu duruma cilde yerleşen bir maya (mantar) türü neden olabilir. Seboreik dermatitli bireyler, şikayetlerinin mevsimlere bağlı olarak değişim gösterdiğini fark edebilmektedirler.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Bir dizi faktör, dermatitin bazı türlerine yakalanma riskini artırabilir;

 • Yaş: Dermatit her yaşta ortaya çıksa da atopik dermatit bebeklik döneminde daha sık görülmektedir.
 • Alerji ve Astım: Kendisinde veya ailesinde alerji ya da astım öyküsü olan bireylerde atopik dermatit görülme olasılığı daha yüksektir.
 • Meslek: Belli metaller, çözücüler, temizlik malzemeleri ile çalışmak, kontakt dermatitin ortaya çıkma riskini artırmaktadır. Sağlık çalışanı olmak, ellerde kontakt dermatit riskini artırmaktadır.
 • Sağlık Durumu: Parkinson hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği, seboreik dermatitin ortaya çıkma riskini artırmaktadır.

Dermatit sonucu ortaya çıkmış kızarıklığı kaşımak açık yaralara ve bu yaraların enfekte olmasına neden olabilir. Bu enfeksiyonlar ise vücudun diğer bölgelerine yayılabillir ve çok nadir de olsa yaşamı tehdit edebilir.

Doktora gitmeden önce onun sorabileceği bazı soruların cevaplarını kafanızda önceden yanıtlamanız size yardımcı olabilecektir.

 • Şikayetler nelerdir ve ne zaman başladılar?
 • Bu şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olan bir sebep mevcut mu?
 • Şu anda kullanılan ilaçlar nelerdir?
 • Ailede alerij ya da astım hikayesi olan var mı?
 • Bu durum için daha önce herhangi bir tedavi uygulandı mı? Bu tedaviler işe yaradı mı?

Dermatit Tanısının Nasıl Konur?

Doktorunuz sizi dinledikten ve muayene ettikten sonra bazı testler yapabilir, bu testlere cilt biyopsisi, yama testleri de dahildir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Dermatit tedavisi, kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir, hastalığın nedeni ve seyri bu farklılıklara neden olmaktadır. Evde yapılan cilt bakımları veya cilt temizliği dışında dermatit tedavisinde çok önemli yer tutan ilaç seçenekleri aşağıdaki gibidir:

 • Kortikosteroid içeren krem ya da pomadlar
 • Kalsinörin inhibitörleri içeren kremler
 • Fototerapi
 • Bu tedaviler dışında ağız yoluyla alınan anti-histaminik tabletler, kaşıntının azalmasına yardımcı olabilir
 • Soğuk bandajların cilde uygulanması cildin kaşıntısını azaltabilir
 • Ilık bir suyla yıkanmak şikayetlere iyi gelebilir
 • Cildi sertçe ovalamaktan ve kaşımaktan kaçınılmalıdır
 • Cildi nemli tutmak dermatitin şiddetini azaltabilir
Günlük stresten olabildiğince kaçınmak hastalığın şiddetlenmesini azaltabilir.
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin