Tiroid Nedir ve Ne İşe Yarar?

Tiroid adı verilen salgı bezi, boynun orta hattında ve adem elması adı verilen kıkırdağın alt bölümünde yer alan kelebek benzeri küçük bir bezdir. Vücudun dengeli çalışmasında çok önemli olan tiroid, hormonları sentezler. Hormonların sentezi için düzgün çalışan bez, yeterli iyot alımı ile desteklenmelidir. Yapılan farklı araştırmalarda, toplumda tiroid hastalıklarına %5-40 oranında rastlandığı ifade edilmektedir. Otoimmün hastalıklar, infeksiyon, iltihap, iyi/kötü huylu kitleler vb. birçok hastalığından bahsedilebilir.  Ancak genelde hipotiroid ve hipertiroidi ile diğer hastalıklardan daha fazla karşılaşılmaktadır.

Hipotiroidi Nedir?

Tiroid bezinin az çalışmasıyla ortaya çıkan hastalık olan hipotiroidinin, toplumda görülme oranının yaklaşık %5-10 olduğu tahmin edilmektedir. Bu hastalığın görüldüğü kişilerde, tiroid hormonlarından tiroid uyarıcı hormonun (TSH) seviyesi yükselir.

Hipertiroidi Nedir?

Tiroid bezinin çeşitli sebepler sonucu fonksiyonunun artması sonucu görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın toplumda görülme sıklığının %1-2 civarında olduğu düşünülmektedir. Hipertiroidde, tiroid uyarıcı hormonu (TSH) düşüktür, hatta bazen saptanamazken genelde diğer tiroid hormanlarından serbest T4 seviyeleri yükselmiştir.

Hipotiroidi veya Hipertiroidi Tipleri Nelerdir?

Gerek hipotiroidi gerekse hipertiroidi kan hormon (TSH, T4 ve T3) seviyelerine göre aşikar ve subklinik (belirti vermeyen veya çok hafif belirti veren) olarak ikiye ayrılabilir.

Hipotiroidi Belirtileri Nelerdir?

Tiroid bezinin az çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkan; çabuk yorulma, soğuğa hassasiyet, üşüme, kilo alma, kabızlık, seste değişiklik, göz kapağında ödem, ciltte kuruluk, solukluk, nabzın düşük olması, iş gücü kaybı, dikkat kaybı, kadınlarda adet düzensizliği vb. belirtiler görülmektedir.

Hipertiroidi Belirtileri Nelerdir?

Tiroid bezinin fazla çalışmasına bağlı gelişen; el titremesi, kilo kaybı, ishal, sıcağa tahammülsüzlük, terleme, saç dökülmesi, huzursuzluk, korku, uyku bozukluğu, yutma güçlüğü, yüksek nabız, çarpıntı vb. belirtiler görülmektedir.

Hipotiroidi veya Hipertiroidi Tanısı Nasıl Konur, Hangi Testler Yapılmaktadır?

Hekiminiz hastalık öyküsünü dinleyip muayenenizi yaptıktan sonra ek olarak tiroid hormonlarını belirlemek amacıyla kan tahlili, ultrasonografi ve gerekirse daha ileri tetkikler olan tiroid sintigrafisi, tiroid biyopsisi isteyebilir.

Hipo ve Hipertiroidide Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Her iki hastalıkta da altta yatan sebebe göre tedavi seçilmelidir. İlaç tedavisi, radyoaktif iyot (atom tedavisi) veya cerrrahi girişim tercih edilebilir. İlaç tedavisi olarak eksik olan hormon yerine konarak veya fazla miktardaki hormonu baskılamak suretiyle tiroid işlevleri, diğer bir deyişle vücut metabolizması düzeltilmeye çalışılır. Mutlaka, düzenli aralıklarla kan incelemeleri ve diğer uygun yöntemlerle hasta takibi yapılmalıdır. Tedavi süresine altta yatan nedene göre karar verilmektedir.

Hipotiroidi veya Hipertiroidide İlaç Dışı Tedavi de Mümkün Müdür?

Yine altta yatan nedene bağlı olarak bazı hastalarda ilaç tedavisi haricinde, cerrahi ve radyoaktif iyot tedavisi de yapılabilmektedir.

Hipotiroidi ve Hipertiroidi Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Tiroid bezinin az ya da çok çalışması ve de altta yatan nedene uygun biçimde, tiroid hormon preparatları, ağrı-kesici ve iltihap önleyici ilaçlar, beta-blokerler, bazen iyot içeren preparatlar  kullanılabilmektedir.

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin