Diyabet Nedir ve Nasıl Oluşur?

Birçok mekanizmanın oluşumunda rol oynadığı düşünülen diyabet hastalığı, pankreas bezinden salınan “insülin hormonunun eksikliği veya etkisizliği” olarak tarif edilebilir. Beraberinde sıklıkla lipid (yağ) metabolizması bozuklukları da bulunmaktadır.

Diyabete Sık Rastlanır Mı?

Karbonhidrat metabolizması bozukluklarından olan diyabet hastalığına (halk arasındaki adıyla şeker hastalığı) tüm dünyada ve toplumumuzda tahminlerin çok üzerinde, artan bir sıklıkta rastlanmaktadır. Yakın zamanda yayınlanan bir araştırmada, ülkemizde diyabete rastlanma oranı %14’lerde bulunmuştur.

İnsülin Nedir?

İnsülin hormonu, kanda bulunan glukoz (şeker) molekülünün hücreler tarafından kullanılabilmesi için mutlak gerekli bir hormondur. Dolayısıyla eksikliği veya etkisizliği kan şekerinin kabul edilen sınırların üzerinde seyretmesiyle sonuçlanır. Bu kan şekeri yüksekliği, zaman içinde vücudun tüm organlarını etkileyebilmektedir.

Kaç Tip Diyabet Hastalığına Rastlanır?

İki ana tipe ayrılır. Tip 1 olarak adlandırılan diyabet hastalığı, infeksiyon hastalıkları, radyasyon ve bazı kimyasal maddelere maruz kalma vb. nedenlerle pankreasın insülin hormonunu sentezleyen hücrelerin harap olması sonucu insülin eksikliği ile seyreder. Daha çok çocuklarda, gençlerde karşılaşılır. Aile hikayesi bulunmaz. Tedavisinde eksik olan insülin yerine konulmalıdır. Diyabetlilerin yaklaşık %5-10’unda bu tipe rastlanır. Kalan %90-95 ise Tip 2 adı verilen insülin, miktarı azalmış ve/veya vücudun insüline cevabında değişiklik meydana gelmiştir. 35-40 yaşlarından sonra ortaya çıkar. Ailede başka bireylerde de karşılaşılmaktadır.

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Tip 2 diyabetin klasik belirtileri arasında; ağız kuruluğu, aşırı yemek yeme/su içme, yorgunluk, halsizlik gibi durumlar söz konusu olsa da bazı hastalarda ilk belirti olarak koma da görülebilir.

Diyabet Kontrol Edilmezse Ne Olur?

Diyabet, iki önemli duruma yol açar.

Ani Gelişen Tablolar

Kan şekeri düşüklüğü (hipoglisemi), diyabetik koma diye adlandırabileceğimiz bazı durumlar.

Uzun Dönemde Gelişen Sorunlar

Kontrol edilmeyen diyabet, hiperglisemiye (kan şekeri yüksekliğine) yol açarak zamanla başta kalp-damar (kardiyovasküler) sistemi, göz, böbrek, sinir sistemi (diyabetik nöropati vb. tablolar) olmak üzere vücudun bütün sistemlerini etkileyen komplikasyonların gelişmesine neden olabilmektedir. Ayrıca, diyabetli bireylerde, infeksiyon gelişme riski, diyabeti olmayanlara oranla daha yüksektir. Eldeki veriler, kardiyovasküler hastalıkların görülme sıklığı ve ölüme neden olmasının (mortalitesi) diyabetli bireylerde, diyabeti olmayan akranlarına kıyasla 2-8 kat daha yüksek olduğuna işaret etmektedir. Tüm dünyada, böbrek yetersizliğinin ve de travma-dışı ayak/bacak ampütasyonu (cerrahi olarak kesilip çıkarılması) olgularının en yaygın nedeni diyabettir. Özellikle gelişmiş ülkelerde diyabet, görme kaybı ve körlük nedenlerinden biridir.

Diyabet Tanısı Nasıl Konulmaktadır?

Tanı, laboratuvar yöntemleri ile konulmaktadır. Aç veya tok karnına yapılan kan ölçümleri, şeker yükleme testleri ile tanı konabilmektedir. 

Hangi Testler Gerekir?

Birçok vücut sistemini tutan bir hastalık olduğu düşünüldüğünde hastalık takibinde fizik muayene, hem açlık hem de tokluk, kan şekeri seviyelerinin ölçümünün yanında kan yağları ve başka kan göstergeleri, göz dibi muayenesi, idrar tahlili vb. tetkiklerinin de uygun zaman aralıklarında yapılması gerekeceği unutulmamalıdır.

Diyabet Tedavi Edilebilir Mi?

Elde bulunan birçok farklı sınıf ilaç olmasına rağmen şu an için bu hastalıktan tamamıyla kurtulmak mümkün olmasa da ile kan şekerini belirli sınırlar içinde tutarak diyabetin neden olabileceği olayları engellemeye çalışıyoruz.

Diyabet Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Diyabetin birinci ve olmazsa olmaz tedavisi, yaşam tarzı değişiklikleridir. Diyetin ayarlanması, uygun ve düzenli egzersiz yapılması, sigara içiliyorsa bırakılması, alkolün sınırlı tüketilmesi ve tabii ki hekiminizin reçete ettiği ilaçları önerilen doz ve zaman aralığında kullanmak, özellikle dikkat edilmesi gerekli noktaların başında gelmektedir. İlaçları 2 gruba ayırmak mümkün olabilir:

Ağız Yoluyla Kullanılanlar

Etki mekanizmalarına göre İnsülin duyarlılaştırıcılar, insülin salgılatıcılar, bağırsaktan şeker emilimini azaltan ilaçlar, bağırsaktaki bazı hormonların parçalanmasını engelleyerek insülin salgılanmasını düzenleyenler, böbrekten insülin geri emilimini engelleyenler olarak belirtebiliriz.

İnjeksiyon ile Kullanılanlar

Bağırsaktaki bazı hormonlar gibi davranan ilaçlar, insülin ve insülin benzerleri.

Özetle diyet, egzersiz programları ile birlikte, gerektiğinde eklenen ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilebildiği gibi bazı hastalarda hastalığın evresi veya şiddetine göre insülin uygulamasının da tedaviye eklenmesi gerekebilir. Ayrıca eşlik eden hastalıkların ve bozuklukların (tansiyon yüksekliği, kan yağları dengesizliği-böbrek / göz / sinir tutulumu vb ). tedavisi de mutlaka yapılmalıdır.

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin