Hepatit B; Hepatit B virüsü ile bulaşan, kişide bulaşma sonrası akut hastalık yapabildiği gibi kronikleşebilen bir hastalıktır. Kronikleşme sonrası kişi, taşıyıcı olarak herhangi bir hastalık bulgusu göstermeden yaşayabileceği gibi virüsün sürekli çoğalması ve karaciğerde oluşan harabiyet nedeniyle devamlı tedavi alması da ihtimal dahilindedir. Kronikleşme sonrasında ise siroz ve karaciğer kanseri gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Ne Sıklıkta Görülmektedir?

Dünyada, yaklaşık 2 milyar kişinin Hepatit B virüsü ile karşılaşmış olduğu, yaklaşık 400 milyon kronik Hepatit B enfeksiyonu olgusu olduğu ve her yıl yaklaşık 500 bin-700 bin kişinin Hepatit B ile ilişkili hastalıklar nedeniyle yaşamını kaybettiği tahmin edilmektedir. Karaciğer sirozu vakalarının yaklaşık yarısı, karaciğer kanseri olgularının yaklaşık %80’i hepatit virüs enfeksiyonları nedeniyle olmaktadır. Türkiye’de yapılan çalışmaların ortalamasında Hepatit B virüsünün göstergesi olan antijenin, nüfusta pozitiflik oranı yaklaşık %5’tir. Bu oran, batı bölgelerine doğru azalırken doğu bölgelerinde daha yüksektir.

Ne Şekilde Bulaşmaktadır?

Kan yoluyla temas, bilinen en önemli yayılma yöntemi olmakla beraber ülkemizde özellikle gebe anneden bebeğe bulaşma, hastalık döngüsünün kırılmasının önündeki en önemli engellerdendir. Cinsel yolla temas, özellikle korunmasız ilişkilerde önemli bir problemdir.

Korunma İçin Ne Yapılmalıdır?

Hepatit B için halen dünyada kullanılan aşılar mevcuttur. Ülkemizde, 1997’den beri, günümüzde de koruyucu amaçlı bu aşılama programı uygulanmaktadır. Özellikle gebelerde Hepatit B açısından tarama önem arz etmektedir. Şüpheli kan, ile temas eden herkes tarama altına girmelidir. Yine şüpheli ve korunmasız cinsel ilişkilerden uzak durmak, önemli korunma parametrelerindendir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ancak aşısız ve virüs bulaşmış kişilerde virüsün çoğalma durumu da izlenerek tedaviye başlamak gerekmektedir. Eski dönemlerde iğne aracılığı ile ve oldukça sarsıcı olan tedavi yöntemleri, günümüzde günde tek tablet alınan, ağızdan tedaviye dönmüş durumdadır. Alınan bu ilaçlar sonrasında, yine de hekimin tayin edeceği dönemlerde, virüsün çoğalmasını izleyen test ve karaciğerin durumunu gösteren testler mutlaka yapılmalıdır.

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin