Glokom, ilerleyici bir optik sinir (görme siniri) hastalığı olup, tüm dünyada geri dönüşsüz körlük nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Glokom, santral görme keskinliği, okuma fonksiyonu etkilenene kadar belirti vermeyebilir. Bu süreçte hastalık ileri evrelere geçmiş olmaktadır. O nedenle erken tanı büyük önem taşımaktadır.

Glokom İçin Risk Faktörleri

  • İleri yaş
  • Artmış göz içi basıncı
  • Etnik köken
  • Ailede glokom olması
  • Hastalığın evresi
  • Yüksek miyopi

En sık açık açılı ve kapalı açılı glokom tipleri görülür. Primer Konjenital Glokom ise nadir görülen bir hastalık olmakla birlikte tedavi edilmezse etkilenen çocukları hayat boyu körlüğe mahkum etmektedir. Doğumda ya da hayatın ilk iki yılında ortaya çıkmaktadır.

Tanı Yöntemleri

Görme kaybı şikayeti olmasa bile glokom muayenesi görme muayenesinin bir parçası olarak ele alınmalı ve glokom ekarte edilmelidir.

Direkt oftalmoskop, tonometri, perimetrik görme alanı ve görme keskinliği muayenesi, gonioskopik muayene başlıca tanı yöntemlerindendir.

Tedavi Yöntemleri

Tedavide genel kabul gören nokta, glokoma bağlı görme siniri hasarının ilerlemesini engellemek için göz içi basıncını düşürmektir. Bu da ilaç tedavisi, laser tedavisi ya da cerrahi yöntemlerle sağlanabilmektedir.
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin