Alerjik göz hastalıkları primer olarak, gözün konjonktiva ve kornea tabakaları ile göz kapaklarını etkiler.

Oküler alerjiler akut ya da kronik tipte olabilmektedir. Akut tipinde gözde geçici kaşıntı, sulanma ve şişlik olmaktadır. Kronik alerjiler ise görme fonksiyonunun etkilenebildiği şiddetli ağrının görülebildiği klinik tablodur.

Oküler alerjiler, Mevsimsel, Perenial (yıl boyunca), Vernal keratokonjonktivit, Atopik keratokonjonktivit , Dev Papiller konjonktivit olarak da farklı klinik tiplere ayrılmaktadır.

Mevsimsel ve Perenial türde alerjik konjonktivitler, tüm alerjik konjonktivitlerin %25-50’sini oluşturmaktadır. Perenial tipte, toz akarlarına duyarlılık yüksek iken, mevsimsel tipte çevresel faktörlere örneğin polenlere duyarlılık artmıştır. Göz kapaklarında ve göz yüzeyinde şişme, kaşıntı, kızarıklık, gözlerde sulanma en sık semptomlardır. Mevsimsel alerjik konjonktivitte semptomlar, perenial alerjik konjonktivite göre çok daha şiddetlidir.

Alerjik konjonktivitte kullanılan ilaçlar:

Antihistaminikler, mast hücre stabilizatörleri, ikili etkili ilaçlar, nonsteroid antiinflamatuvarlar, kortikosteroidler ve immunmodulatörlerdir. Mevsimsel alerjik konjonktiviti olup da topikal ilaçlar ve oral antihistaminikler ile kontrol altına alınamayan durumlarda bir alerji uzmanı ya da dermatologdan da görüş alınmalıdır.

Kronik ve tekrarlayan konjonktivitlerde kortikosteroid kullanılıyor ise başlangıçta ve periyodik olarak göz içi basıncı takibinin yapılması önemlidir.

Alerjik konjonktivitlerde genel tedavi yaklaşımında başlıca prensip, kişinin alerjen ya da hassasiyet yaratan maddelerle temasını azaltmak için çevresel faktörleri gözden geçirip düzenlemektir.

Topikal ve oral olarak kullanılan antihistaminikler ve topikal mast hücre stabilizatörleri ya da ikili etkili ilaçlar hastanın yaşam konforunun sürdürülmesinde önemlidir.

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin