Blefarit, göz kapağının kronik inflamasyonudur. Dünya genelinde yaygın görülmekte ve her yaş grubunu etkilemektedir. Blefarit kuru göze neden olabilmekte, göz kapağı ve gözün kornea tabakasını etkileyebilmektedir. Hastalık tekrarlarla seyreder. Tedavisi uzun sürelidir.

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, birçok faktörün etkili olduğu bilinmektedir.

Blefarit sıklıkla, gözyaşının buharlaşmasını önleyen, göz küresinin yüzeyini çevresel faktörlere karşı koruyan gözyaşı film tabakasının yapısında önemli rolü olan Meibomian bezlerinin yapısal ya da fonksiyonel bozukluğuna ikincil olarak oluşmaktadır.

Hastalarda, gözde yanma, batma, ışığa artmış hassasiyet, bulanık görme ve kırmızı göz mevcuttur. Şikayetler sabahları daha fazladır.

Tedavide göz kapağı hijyeni çok önemlidir. Ayrıca antibiyotik, steroid ya da her ikisini de içeren merhem ya da göz damlaları uygulanmaktadır. Mevcut inflamasyonu giderecek farklı grupta göz damlaları, ağız yolu ile kullanılan antibiyotik de tedavi seçenekleri arasındadır. Omega 3 ve 6 yağ asitlerini içeren destek ürünler de tedavide kullanılabilmektedir.
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin