Dijital Göz Yorgunluğu Sendromu

Dijital ekran kullanımı hayatımızın vazgeçilmezi haline geldikçe bu ekranların kullanımına bağlı sağlık problemleri de ortaya çıkmaktadır. Duruş bozuklukları, boyun ağrıları gibi kas ve eklem problemleriyle birlikte ekran başında uzun süre geçiren bireyler sıklıkla gözle ilgili şikayetlerden yakınmaktadır.

Dijital göz yorgunluğu sendromu veya diğer adıyla bilgisayara bağlı görüş sendromu, bilgisayar kullanımı sırasında veya kullanımının ardından ortaya çıkan bir grup oküler yüzey sıkıntısı ve görme problemi olarak tanımlanır.

Hastalarda gözlerde yorgunluk hissi, kaşıntı, kızarıklık, kuruluk, yanma, batma, sulanma, bulanık veya çift görme, renk algısında bozulma gibi belirtiler görülmektedir. Bu problemler kişinin konforunu, yaşam kalitesini hatta iş yaşamındaki verimliliğini azaltmakla birlikte kontol altına alınmadığında göz sağlığında uzun vadeli bozulmalara yol açabilir. Bilgisayar kullanımının yanında klimalı iklimlendirme ve sigara kullanımı bu semptomların şiddetini ve görülme sıklığını arttırabilir.

Tanı

Tanıda hastanın tariflediği hikaye, oküler yüzeyin değerlendirilmesine yönelik ayrıntılı muayene ve sendromun yol açtığı belirtilere göre uygulanacak çeşitli testler büyük önem taşımaktadır.

Tedavi

Hastalığın tedavisinde yapılması gereken ilk şey dijital ekran kullanımının kısıtlanması ve çevresel faktörlerin iyileştirilmesidir. Altta yatan oküler yüzey hastalığı veya dijital ekran kullanımıyla alevlenen kuruluk, kaşıntı gibi belirtilerin tedavisinde suni gözyaşları, antialerjik göz damlaları kullanılabilmektedir. Tedavi kişiye ve belirtiye özgü olarak şekillendirilmelidir.

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin