Katarakt, normalde şeffaf olan gözün içerisindeki doğal merceğin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Berrak ve sağlıklı bir mercek ışığı kırıp retinada bulunan belirli bir noktaya odaklar. Mercek matlaştığında, ışığın geçişi engelleneceğinden görüş bozulmaktadır. Kataraktlı hastalar, buzlu bir camın arkasından bakıyormuş gibi görürler.

Göz merceğinin yaşla birlikte eski saydamlığını kaybetmesi doğal bir süreçtir. %90 oranla yaşa bağlı olarak gelişen katarakt, bazı durumlarda sistemik veya göz hastalıkları, uzun süreli steroid tedavisi, fiziksel darbeler sonucunda ya da yeni doğan bebeklerde (konjenital katarakt) de ortaya çıkabilir.

Katarakt tedavi edilmezse, körlüğe neden olabilir. Dünyadaki körlüklerin yaklaşık yüzde 50’sinin nedeni katarakttır.

Kataraktın Belirtileri

• Bulanık görme

• Gece görüşünde zorluk

• Işıkların etrafındaki parlama ve hareler

• Okumak, tıraş olmak, televizyon izlemek, yemek yapmak gibi günlük ihtiyaçları gerçekleştirirken daha fazla ışığa ihtiyaç duymak

• Gözlük camı veya kontakt lens reçetesinde sık degişiklikler

• Renklerde soluklaşma veya sararma

Tedavi: Katarakt Cerrahisi

Katarakt oluşmaya başladıktan sonra ilerlemesini durduracak veya tedavi edebilecek bir gözlük veya ilaç yoktur. Oluşmuş bir kataraktın tek tedavisi cerrahi müdahaledir.

Katarakt cerrahisi, günümüzün modern teknikleri ile küçük bir kesiden yapılarak ortalama 20 dakika sürede tamamlanmaktadır. Katarakt ameliyatı sırasında, saydamlığını kaybeden doğal mercek çıkarılarak yerine görüşünüzü düzeltecek yapay bir lens (göz içi lensi) yerleştirilir. Operasyon sonrasında 3-4 hafta kadar ameliyata bağlı oluşabilecek şikayetleri gidermek, enfeksiyona karşı koruma sağlamak için steroid, antibiyotik ve/veya ikisini birden içeren ilaçların da olabileceği göz damlalarını kullanmaları önerilmektedir.
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin