Yaşa Bağlı Maküla Dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı)

Yaşa Bağlı Maküla Dejenerasyonu (YBMD) ya da bilinen adıyla Sarı Nokta Hastalığı, yaşla birlikte, gözün retina tabakasının maküla bölgesinde hasarlanma sonucu ortaya çıkmaktadır.

Bu hastalıkta merkezi görme kaybedilir. Yakın veya uzak mesafeden bağımsız olarak, ince ayrıntılar görülemez. Örneğin kolunuzdaki saatinize baktığınızda, rakamları görebilir ancak ibreleri göremeyebilirsiniz. YBMD’ nin Kuru Tip ve Yaş Tip olmak üzere iki formu vardır.

Kuru tip YBMD oldukça yaygındır. YBMD’ li kişilerin %80’ i (10 kişide 8 kişi), kuru forma sahiptir. Bu formdaki YBMD’ de maküla yaşla birlikte incelmiş, drusen adı verilen küçük protein kümeleri büyümüştür. Yavaş yavaş merkezi görüşü kaybedersiniz. Henüz kuru tip YBMD’ yi tedavi etmenin bir yolu mevcut değildir.

Yaş tip YBMD’ nin yaygınlığı daha azdır, ancak çok daha ciddidir. Bu formda, retinanın altında yeni, anormal kan damarları oluşmaktadır. Yeni oluşan bu anormal damarlardan kan ve diğer sıvılar sızarak makülada istenmeyen değişikliklere neden olurlar. Yaş tip YBMD’de görme kaybı, Kuru Tip YBMD’ye göre daha hızlı olmaktadır.

Yaşa Bağlı Maküla Dejenerasyonu İçin Başlıca Risk Faktörleri Nelerdir?

Doymuş yağ içeriği yüksek gıdalar tüketmek, şişmanlık, sigara, 50 yaş üstü, hipertansiyon, ailede YBMD öyküsü, kalp hastalığı, kolesterol seviyesinin yüksekliği önemli risk faktörlerindendir.

Yaşa Bağlı Maküla Dejenerasyonu Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Göz muayenesi sırasında oftalmolog, Amsler Grid testini uygular. Amsler Grid testi her gün kişinin evde uygulayabileceği son derece pratik bir yöntemdir. Bu test görme alanında kayıplar, bulanık görme, çizgileri eğri görme gibi semptomların fark edilmesini sağlar. Daha sonra özel bir lensle retina ve makülada değişiklikler olup olmadığı kontrol edilir. Floreseyn Anjiyografi, Optik Koherens Tomografi de retinanın incelenmesinde sıklıkla kullanılan yöntemlerdir.

Kuru Tip YBMD tedavisi

Kuru Tip YBMD’yi tedavi etmek için henüz bir yöntem yoktur.

Ancak çok sayıda druseni olan, görme fonksiyonlarında bozulmalar olan kişilere kombine besin takviyeleri önerilmektedir. AREDS adında büyük bir çalışmayla, bu durumdaki Kuru Tip YBMD hastalarının aşağıdaki vitamin ve mineralleri günlük olarak tüketmelerinin hastalığın seyrini yavaşlatabildiği gösterilmiştir:

  • Vitamin C
  • Vitamin E
  • Lutein
  • Zeaksantin
  • Çinko
  • Bakır

Koyu renkli yeşil yapraklılar, sarı renkli meyve ve sebzeler, balık, besin değeri yüksek gıdalarla dengeli beslenmenin YBMD’de fayda sağladığı bilinmektedir.

Yaş Tip YBMD tedavisi:

Anti-VEGF ilaçlar olarak bilinen ilaçlar uygulanmaktadır. Bu ilaçlar retinada anormal kan damarlarının sayısını azaltır, oluşan anormal damarlardan sızıntıyı yavaşlatır. Bu ilaç çok ince bir iğne ile göze uygulanır.

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin