Kadın dış genital bölgede görülen kendini başlıca, yanma, kaşıntı, akıntı şikayetleri ile gösteren durumlara "vajinal enfeksiyon (vajinit)" adı verilir.

Vajinit Nedenleri Nelerdir?

Vajinit, alerjik nedenli olabilir. Dış genital bölgeye temas eden alerjenler (ped, deodorant, tüy dökücü kremler), terlemeye neden olacak sentetik iç çamaşırı kullanma, yabancı cisimlerin uzun süreli hazne içinde bulundurulması (tampon, prezervatif, diyaframın vb) alerjik vajinite neden olur.

Mantar enfeksiyonları ve bakteri kaynaklı enfeksiyonlar da vajinite neden olurlar.

Vajinit Nasıl Oluşur?

Vücudumuzun birçok organında, flora adı verilen normal organ dokusunda, koruma görevi gören yararlı bakteriler mevcuttur. Vajinada zararlı bakterilerin çoğalmasını engelleyen, vajenin doğal flora elemanı, vajinanın doğal asidik Ph'ında yaşayan bu bakterilere laktobasil adı verilir. Laktobasillerin sayıca azalmasına neden olan en önemli etkenler; antibiyotik kullanımı, sık vajinal duş kullanımı, vajen Ph değişimleridir. Böyle durumlarda, vajende enfeksiyon oluşma riski artar.

Vajinit Nasıl Bulgu Verir?

Vaginal enfeksiyonlarda en sık belirti, vajinal akıntıdır. Vajinite bağlı akıntının, kadınlarda her ay düzenli görülen fizyolojik akıntıdan ayrılması önemlidir. Fizyolojik akıntı renksiz, kokusuzdur. Vajinite bağlı oluşan akıntıda ise; genellikle koyu sarı veya yeşil renk ve kötü koku bulunur. Akıntıya, vajen içinde ve dış genital bölgede yanma, cinsel ilişkide ağrı, kaşıntı eşlik edebilir.

Mantarlar, bakteriler ve parazitler vajinit etkeni olabilirler.

Mantar Kaynaklı Vajinit

Genellikle gebelerde, antibiyotik ve doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda, şeker hastalığında sık görülür. Havuz ve hamam sonrası, ıslak mayo veya benzeri şekilde ıslak iç çamaşırı ile kalmak mantar vajinitine zemin hazırlar. Mantar vajinitinde görülen akıntı çok tipiktir. Çoğu zaman peynir veya süt kesiği gibi beyaz renkli olan akıntı, sıklıkla kaşıntı ile birliktedir. Kaşıntı, dış genital bölgeye ve dış dudaklara da yayılarak vulvit şeklini de alabilir. Mantar etkeni, hap, fitil ve kremler ile tedavi edilir. Eş tedavisi gerekli değildir.

Bakteri Kaynaklı Vajinit

Bakteri kaynaklı vajinitin en sık etkeni; gardnerella vaginalistir. Bu vajinitte sarı- yeşil, kötü kokulu (balık kokusu) akıntı görülür. Kötü koku, cinsel ilişkiden sonra artar. Gebelik varlığında, düşük ihtimalini artırabilir. Tedavide hap veya fitil şeklinde antibiyotikler kullanılır. Eş tedavisi gerekli değildir.

Parazit Kaynaklı Vajinit

En sık etken; Trikomonas Vajinalis adı verilen parazittir. Bu parazit cinsel ilişki ile bulaşır. Hastada yeşil renkli, kötü kokulu akıntı mevcuttur. Vajinit şikayetlerine, genellikle idrar yaparken yanma da eşlik eder. Anti parazitik hap ile tedavi edilir. Bu vajinit türünde eş tedavisi de gereklidir.

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin