Yüksek Tansiyon Nedir?

Gün içinde kan basıncının belirli bir süre yüksek olması, yüksek tansiyon (hipertansiyon) olarak tanımlanır. Tansiyon milimetre civa (mmHg) olarak ifade edilir. Sistolik kan basıncı (büyük tansiyon) 120 mmHg, diastolik kan basıncı (küçük tansiyon) 80 mm Hg kabul edilmektedir. Genel anlamda 120-129/80-84 mmHg olması normal, 130-139/85-89 mmHg olması yüksek normal, 140/90 mmHg olması hipertansiyondur.

Sıklığı Nedir?

Ülkemizde, erişkin her üç kişiden birinde hipertansiyon vardır. Kadınlarda erkeklerden daha sıktır. Türkiye’de hipertansiflerin önemli bir kısmı (% 53), ekonomik olarak üretken çağ kabul edilen orta yaş grubundadır. Ülkemizde 30 yaş altında görülen hipertansiyon sıklığı (%12) ihmal edilemeyecek düzeydedir. Altmış yaşın üzerinde hipertansiyon görülme sıklığı % 60-80’lere kadar yükselmektedir. Ülkemizde, hipertansiyon görülme sıklığı yüksek olmasına rağmen hastaların sadece %40’ı bunun farkındadır.

Nedenleri Nelerdir?

Hipertansiyonun nedeni, % 90-95 hastada bilinmemektedir, yani bilinen bir hastalığa bağlı olmayan (esansiyel hipertansiyon).

Yüzde 5-10 hastada ise hipertansiyon başka bir hastalığa bağlıdır. Hipertansiyona yol açan hastalıkların önemli kısmı böbrek kaynaklıdır.

Endokrin (hormonal) sebepler ise önemli diğer bir grubu oluşturmaktadır. Bu hastalıkların önemli bir kısmının tedavi edilebilir nitelikte olması dikkat çekicidir.

Yüksek Tansiyon Nelere Yol Açar?

Yüksek tansiyon, sinsi bir hastalıktır. Her yaşta görülebilir. Belirti vermeden ortaya çıkabilir. Yüksek tansiyon, kontrol altına alınmazsa ortaya kalp hastalığı, felç, boyun-bacak damarlarında tıkanma, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği ve görme kaybı gibi sorunlar çıkabilir.

Risk Altında Olanlar Kimlerdir?

Ailesinde yüksek tansiyon öyküsü olanlar, 40 yaşın üzerinde olanlar, fazla kilolular, sigara içenler, şeker hastaları ve ailede şeker hastalığı varsa ayrıca gebelik durumu risk oluşturmaktadır.

Yüksek Tansiyonu Olanlar Neler Yapmalı?

Kişi, sağlıklı olduğu kiloyu bilmeli ve o kiloda kalmalıdır. Tuz tüketimi kısıtlanmalı ve meyve ve sebze tüketimi artırılmalıdır. Doymuş ve total yağ tüketimi azaltılmalı, ayrıca hekim tarafından verilmiş olan ilaçlar düzenli alınmalıdır. Sigara ve alkol  kullanımına son verilmelidir. Düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz yapılmalıdır.

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin