Damar Sertliği  Nedir?

Damar sertliği (ateroskleroz), büyük ve orta büyüklükteki atardamarların, ”İmmuno-inflamatuvar, fibroproliferatif” yani beraberinde vücudun bağışıklık sisteminin de yaptığı yangı eşliğinde damar dokularında bozulmalarla gerçekleşen kronik bir hastalığıdır.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Yüksek kolesterol, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, sigara ve erkek olmak önemli risk faktörleridir. Ayrıca kanda ölçümü yapılan bazı markerların yüksek çıkması da riski artırmaktadır. Bazı görüşlere göre “şayet bütün erişkinlerin plazma kolesterol düzeyi <150 mg/dl olursa semptomatik hastalık seyrek olacaktır”.

Riski Nedir?

Ateroskleroz, nadiren tek başına öldürücüdür. Yırtılmış veya aşındırılmış plağın üzerine oturmuş kan pıhtısı toplulukları, kalp krizi ve inme gibi klinik olayları oluşturabilmektedir.

Tanı Nasıl Konulur?

Aterosklerozun belirtileri oluşuncaya kadar tanınması mümkün olmayabilir. Teşhis için kullanılan testler, aterosklerozun organ tutulumlarını belirlemeye yöneliktir. Bu testler arasında Doppler ile ayak bileği kol basınç indeksi, damarların Doppler ultrasonografi incelemesi, Bilgisayarlı tomografik anjiografi, manyetik rezonans anjiografi, anjiografi ve kalp için stres testleridir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Aterosklerozun tedavisinden amaç, hastalığın ilerlemesinin engellenmesi ve geriletilmesidir. Bu amaçla, ateroskleroz gelişiminde rol alan risk faktörlerinin engellenmesi ya da tedavisi yapılmalıdır. Kan basıncının düşürülmesi, gıdalarla alınan yağ ve kolesterolün azaltılması, kilo kaybı, sigaranın bırakılması, şeker hastalığı var ise kan şekerinin kontrol altına alınması sağlanmalı ve ayrıca daha hareketli bir yaşam uygulanmalıdır. Kullanılan başlıca ilaçlar, yağ ve kolesterol düşürücü etkisi olan ve kan sulandırıcı ilaçlardır. Bu ilaç ve/veya ilaçların seçimi mutlaka hekim kontrolünde yapılmalıdır.

Bazı durumlarda  aterosklerozun tıkadığı damarı açıcı tedavi uygulamaları, anjioplasti, stent, endarterektomi ya da bypass gerekli olabilir.

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin