“Sara hastalığı" olarak da bilinen epilepsi, bazen ortaya çıkan anormal elektriksel aktiviteye bağlı olarak, beyin hücrelerinin normal işlevlerini yapamadığı geçici bir durumdur.  Epilepsi, dünya nüfusunun yaklaşık %1'ini etkilemektedir. Nöbetler şeklinde görülür. Anormal elektriksel yayılım beynin hangi bölgesinde ortaya çıkarsa oraya özgü belirtiler olur. O yüzden farklı tipte epilepsi nöbetleri vardır. Kimi nöbetlerde bilinç kaybı olup hasta yere düşer. Vücudunda kasılmalar olur, ağzından köpük gelebilir, diğer bir nöbet şekli ise sadece beyindeki bir bölgenin etkilendiği, beynin o kısmının sorumlu olduğu vücut bölgesinde, dengesiz hareketlerin görüldüğü tiptir. Ayrıca kısa süreli donuk anlamsız bakışların eşlik ettiği başka bir nöbet tipi de bulunmaktadır. 

Geçirilen kafa travmaları (örneğin trafik kazaları), tümör, genetik etkenler, geçirilen enfeksiyonlar, iskemi (beyin dokusuna giden kan akımının azalması)  gibi etkenler epilepsiye neden olabilmektedir.

Tanı

Özellikle hasta yakınlarından alınan bilgiler epilepside tanı için oldukça önemlidir. Ayrıca beyin tomografisi, EEG (beyindeki bir sinir hücresi grubunun elektriksel aktivitesindeki dalgalanmanın kaydedilmesini sağlar), MR ve bazı testler tanı koyabilmek için önemli olmaktadır. Hastanın hangi epilepsi nöbet tipine sahip olduğunun tespiti özellikle seçilecek ilaç tedavisi için yol gösterici olacaktır.

Tedavi

Kullanılan ilaç tedavisi epilepsi nöbet tipine göre değişmektedir. Doğru tedavi ile hastaların çoğunluğunda nöbetler kontrol altına alınıp hastalar normal yaşantısını sürdürmektedir. En önemli noktalardan biri ise seçilen ilaçların düzenli ve planlı kullanımıdır.  Genellikle tek ilaçla tedavi yeterli olmakla birlikte eğer nöbetler kontrol altına alınamıyorsa başka bir ilaç da tedaviye eklenebilmektedir.

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin