Anksiyete

Organizma için tehlike içeren tanımlanabilir ya da tanımlanamaz herhangi bir durum karşısında yaşanan; gerginlik, kaçınma, saldırma vb. durumlara yol açan ve en önemli özelliği, kişi tarafından hoşa gitmeyen bir duygu olmasıdır.

Korku

Gerçek ya da algılanan acil tehditlere karşı hissedilen duygusal cevaptır.

Anksiyete Bozuklukları

Gelecekle ilgili bir tehdit beklentisidir.

Anksiyetenin bir ruhsal hastalık belirtisi olması için verilen uyarıya şiddet ya da süre olarak uygunsuz bir yanıt olması, sık tekrarlaması ve kişinin mesleki veya sosyal açıdan işlevselliğini bozuyor olması gerekir.

Anksiyete bozukluğu, sık görülür, ancak çoğu zaman fark edilmez ve tedavi edilmez. Bireyin gerçekle bağlantısı kopmaz. Hasta, hastalığını bilir; kendi kafasındaki düşünceleri, korkuları saçma bulur (içgörüsü vardır). Toplumsal uyum fazla bozulmaz.

Bedensel belirtiler: çarpıntı, titreme, terleme, kızarma, ateş basması, nefes darlığı, bulantı, karın ağrısı, baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş veya bayılacakmış gibi hissetme...

Ruhsal belirtiler arasında, bedensel belirtilerin yanlış yorumlanmasına bağlı, kontrolünü yitirme korkusu, başa çıkamama korkusu, fiziksel zarar görme ya da ölüm korkusu, aklını yitirme korkusu, başkaları tarafından yanlış değerlendirilme korkusu vardır.
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin