Bipolar bozukluk, bir duygudurum bozukluğudur. Patolojik duygudurum değişimleri mani ve depresyon atakları ile seyreder. Depresyon ve tam tersi bir durum olan mani tabloları, aralıklı olarak veya art arda hatta bazen birlikte (karışık tip) yaşanır.

Mani dönemlerinde neşe, depresyon dönemlerinde umutsuzluk ve çökkünlükle karakterizedir. Ara dönemlerde kişi normale döner. Bazı hastalarda mani ve depresyon belirtileri bir arada görülürken, bazı hastalarda belirtiler hafif düzeydedir (hipomani).

Eğer birinci derece akrabalarda (anne, baba ve kardeş) bu hastalık varsa, risk %20-25’e çıkar. Bipolar hastalarının %50’sinin anne-babasında, duygudurum bozukluğu bulunduğu saptanmıştır.

Manik Atak

Anormal ve kalıcı, artan, irite edici bir duygudurumudur. Amaca yönelik aktiviteler ve enerji belirgin olarak artmıştır. Her gün görülür, tüm gün boyunca devam eder.  En az 1 hafta devam eder. Genellikle hastaneye yatırılarak tedavi edilir. Ataktaki duygudurum bozukluğu sırasında artan enerji ve aktivite ile birlikte görülür.

Hipomanik Atak

Amaca yönelik aktiviteler ve enerji belirgin olarak artmıştır. Her gün görülür, tüm gün boyunca devam eder. En az 4 gün devam eder. Diğer semptomlar manik atağa benzer ama daha hafiftir. Genellikle hastaneye yatırmak gerekli olmaz.

Majör Depresif Atak

Aşağıdaki semptomlardan 5 veya daha fazlası 2 haftalık süre boyunca varsa Majör Depresif Atak tanısı konur. Bu semptomlardan depresif duygudurum ve istek kaybı mutlaka olmalıdır. Günün büyük bölümünde depresif duygudurum (kızgın, boş ve umutsuz hissetmek), her şeye karşı ilgi ve zevkin azalması, belirgin kilo verme veya alma (bir ayda %5 kilo değişimi), hemen her gün uykusuzluk veya aşırı uyku, psikomotor yavaşlama veya ajitasyon, her gün bitkinlik hissi, işe yaramama ve suçluluk hissi, işlere karşı konsantrasyon kaybı, tekrarlayan ölüm düşüncesi, bu bulgular ciddi sosyal uyumsuzluk oluşturur. Bu bulgular ilaç veya madde kullanımına veya başka bir hastalığa bağlı değildir.
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin