Peptik ülser; mide, yemek borusu ya da ince bağırsağın iç yüzeyinde görülebilen bir yaradır. Buna göre de yaranın ismi sırasıyla gastrik ülser, özefajiyal ülser ya da duodenal ülser olur.

Hastalığın ortaya çıkmasında en önemli etkenler, mikrobik bir enfeksiyon ve bazı ilaçlardır.

Ülser Belirtileri Nelerdir?

En belirgin şikayet, yanma hissidir. Bu his, mideden salgılanan mide asidinin, yara üzerine gelmesi sonucu meydana gelmektedir. Bu ağrı; göbekten iman tahtası kemiğine kadar her yerde hissedilebilir ve;

  • Mide boşken daha şiddetlidir
  • Akşamları kötüleşir
  • Belli gıdalar alındığında hafifler
  • Anti asit içeren ilaçların kullanımı ile hafifler
  • Birkaç gün veya haftalık devam eden ağrının ardından kendiliğinden kaybolabilir ve tekrar ortaya çıkabilir
  • Nadiren de olsa siyah ya da kırmızı kanlı kusma, siyah ve zift görünümlü dışkılama, bulantı ve kusma ile sebepsiz kilo kaybı da görülebilir

Ülser Neden Oluşur?

Ülser, sindirim sistemi organlarının iç yüzeyini kaplayan hücre tabakası mide asidi tarafından tahrip edildiğinde oluşmaktadır. Asit, bu alanda kanamaya neden olan yarayı açmaktadır. Normalde, bu hücre tabakası mukus ile kaplı bulunmaktadır. Bu mukus, hücreleri aside karşı korumaktadır. Eğer midede asit miktarı artarsa veya salgılanan mukus miktarı azalırsa o zaman ülser gelişebilir. Bu değişikliklerin en sık sebepleri;

Helikobakter Pylori: Bir bakteri türüdür. Bazen midede bir yangı başlatarak ülser oluşmasına neden olabilir. Bu bakteri kişiden kişiye yakın temas, veya su ve yiyecek ile de geçebilmektedir.

Düzenli Ağrı Kesici Kullanımı: Ağrı kesiciler de sindirim sisteminin iç yüzeyinde yangıya yol açabilmektedir. Ağrı kesicileri düzenli olarak kullanan kişilerde, peptik ülser bu nedenle daha sık görülmektedir.

Kemik erimesi hastalığında kullanılan bisfosfonatlar da aynı şekilde ülser görülme riskini artırmaktadırlar.

Sigara içmek ve alkol tüketmek de mukus tabakasını zayıflatarak ülsere neden olabilmektedir.

Ülserler, sebep olduğu kanama ile kansızlığa neden olabilmektedir.

Ülsere neden olan bakteri, şiddetli batın içi enfeksiyonlara neden olabilir.

Ülserlerin iyileştiği yerde oluşan yara kabuğu, gıdaların sindirim sistemi içerisindeki hareketlerini engelleyebilir, çabuk doymaya, kusmaya ve kilo kaybına neden olabilir.

Tanı için hekim H. Pylori bakterisinin mevcut olmadığını görmek için kan, dışkı veya nefes testleri isteyebilir. Bunların dışında ülserin yeri ve büyüklüğünü belirlemek için endoskopi yapabilir. Bu şekilde hekim yemek borusu, mide ve ince bağırsağın iç yüzeyini gözlemleyebilir ve gerekirse biyopsi için parça alabilir.

Ülser tedavisinde kullanılan ilaç grupları aşağıdaki gibidir:

Antibiyotikler: H. Pylori bakterisini yok etmek için kullanılırlar. Antibiyotikler, genellikle 2 hafta süresince kullanılırlar.

Asit üretimini engelleyen ilaçlar, asit ile tahrip olmuş hücrelerin iyileşmesini destekler. Bu ilaçların uzun dönem kullanımının, kalça ve omurga kırıklarına sebep olabilme riski vardır.

Asit Üretimini Azaltan İlaçlar: Asidi bloke ederek ülser ağrısını azaltır ve iyileşmeyi destekler.

Mide asidini nötralize eden ilaçlar, mevcut asiti nötralize ederek ağrıyı hızlı bir biçimde ortadan kaldırırlar. İçerdiği maddelere göre kabızlık veya diyareye neden olabilirler.

Tedavi, genellikle başarılı olmaktadır ve ülser iyileşmektedir. Tedaviye rağmen iyileşme görülmezse hekim, bu şikayetlere sebep olabilecek başka bir durum olup olmadığını araştırmak için tekrar endoskopi isteyebilir.

Tedavinin başarıya ulaşması için ilaçların gerektiği gibi kullanılması, ağrı kesicilerin kullanımına devam edilmemesi ya da sigara tüketiminin devam etmemesi gerekmektedir.

Hastaların, bu tedavilerin yanında sağlıklı bir beslenme tarzına geçmesi gerekmektedir. Düzenli kullanılan ağrı kesicilerin değişimi konusunda hekimle görüşmeleri gerekmektedir. Stresli yaşam tarzının da mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir. Bunların yanında sigara bırakılmalı ve alkol tüketimi de azaltılmalıdır.

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin