Kalın bağırsağı etkileyen ve toplumda sık olarak gözlenen bir bozukluktur. Huzursuz bağırsak sendromu (IBS), karın bölgesinde kramplara, ağrılara, şişkinliğe, gaz şikayetlerine ve diyare ya da kabızlığa neden olmaktadır. IBS, yaşam boyu süren bir hastalıktır.

Oldukça rahatsız edici şikayetlere neden olsa da IBS, bağırsaklarda yapısal değişikliklere ya da bağırsak kanseri riskinde artışa neden olmamaktadır.

Bazı hastalar, şikayetlerini beslenme biçimlerinde yaptıkları değişiklikler ile kontrol altında tutabilmekteyken, az sayıda hastada, şikayetler ciddi derecede şiddetlidir.

Hastalarda, şikayetler zaman zaman şiddetlenebilmekte ve bazen de kaybolabilmektedir.

IBS tanısı almış bir hastada aşağıdaki şikayetler de mevcut ise o zaman IBS tanısı yanlış konulmuş olabilir ve kalın bağırsak kanseri gibi daha farklı hastalıklar söz konusu olabilir:

  • Makattan kan gelmesi
  • Geceleri ortaya çıkan veya şiddetlenen karın ağrısı
  • Kilo kaybı

Hastalıkta kalın bağırsaklar ya gereğinden fazla çalışmakta ve bu yüzden kramp, ağrı ve şişkinliğe sebep olmakta ya da normalden az çalışarak kabızlığa neden olabilmektedir.

Bu hastalıkta, merkezi sinir sistemi ve bağırsaklar arasındaki sinir iletiminde bozukluklar sonucu şikayetler ortaya çıkabilmektedir.

IBS hastalarının, belirli gıdaları tükettikleri zaman şikayetleri artmaktadır, örnek olarak; çikolata, baharatlar, tahıllar, yağlı gıdalar bu değişiklere neden olabilmektedir.

Stresin arttığı zamanlarda IBS şikayetleri de artabilir.

Kadınların menstrüasyon dönemlerinde şikayetler artabilmektedir.

IBS İçin Risk Faktörleri:

  • 45 yaş altı bireylerde daha sık görülmektedir.
  • Kadınlarda, erkeklere göre 2 kat daha sık görülmektedir.
  • Ailesinde IBS tanısı almış bireyler daha büyük risk altındadır.
  • Anksiyete, depresyon gibi ruhsal hastalıklarda da IBS daha sık görülmektedir.
  • IBS hastalarında basur ya da belli gıdalardan kaçınma sonucu, beslenme bozuklukları görülebilmektedir. Hastalık, aynı zamanda yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.

Nasıl Tedavi Edilir?

IBS’ye neyin yol açtığı bilinmediği için tedavide esas hedef, mevcut şikayetlerin azaltılmasıdır. Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol altına alınamayan şikayetler için lif içeren besin takviyeleri, diyare ilaçları, bağırsak kasılmalarını engelleyici ilaçlar hekim tarafından reçete edilebilmektedir.
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin