Aşırı Aktif Mesane (AAM) Nedir?

Aniden gelen idrar yapma isteği (sıkışma), sık idrara gitme (günde 8’den fazla), gece 1 kereden daha fazla idrar çıkma ve bazı hastalarda kimi zaman veya her zaman sıkışma hissiyle birlikte idrar kaçırma ile seyredebilen bir rahatsızlıktır.

Toplumda Görülme Sıklığı Nedir?

Düşünülenin aksine, toplumda sık görülür. Etkilenen kadın ve erkek oranı benzerdir. Yapılan çalışmalarda görülme sıklığı yaklaşık %5-20 olarak söylenebilir. Yaş ilerledikçe rastlanma oranı da artmaktadır.  

Aşırı Aktif Mesane Neden Önemlidir?

Kişi, sorun yaşamamak için sık sık tuvalete gider. Uzun gezi ve yolculuklardan kaçınır. Damlama/ıslanma belli olmasın diye koyu renk ve bol elbiseler giymeye başlar. Alt bezi veya ped kullanmak durumunda kalabilir. İdrara çıkmamak için sıvı kısıtlaması yapmaya çalışır. Uyku kalitesi bozulabilir. Diğer bir deyişle AAM, kişinin sosyal, fiziksel, psikolojik durumunu bozan, kısacası yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır.

Aşırı Aktif Mesane Tanısı Nasıl Konur, Hangi Testler Yapılmaktadır?

Hekiminiz hastalık öykünüzü alıp ve muayenenizi yaptıktan sonra gerek gördüğü bazı anketler doldurtabileceği gibi ek incelemeler (kan ve idrar tahlilleri, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi vb. görüntüleme tetkikleri) de isteyebilir. Çünkü benzer belirtiler gösterebilen hastalıkların dışlanması gerekmektedir.

Aşırı Aktif Mesanede Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Altta yatan sebep bulunursa düzeltilmelidir. Bununla birlikte ilaç ve ilaç dışı tedavi yaklaşımları birlikte uygulanmalıdır; kahve, çay, alkol tüketiminin kısıtlanması ve aşırı sıvı alımının engellenmesi; bazı ilgili kas çalışmalarının yapılması. İlaç tedavisine başlanmışsa, İlaç etkilerinin geç ortaya çıkabileceği düşünülerek en iyi sonucu alabilmek adına hekimin önerdiği dozda ve sürede ilaç kullanılması, hayati öneme sahiptir. Ayrıca ilk tercih olarak önerilen bu tedaviler etki etmez ise diğer bazı ilaç ve girişimsel tedaviler denenebilir.

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin