Hangi Şikayetlere Sebep Olabilir?

Prostat büyüdükçe idrar yolunu sıkıştırır ve idrar yapmayı engeller ve mesaneyi irite ederek bazı şikayetlere yol açar; İdrara başlarken bekleme; kesik kesik veya çatallı idrar, zayıf idrar akımı, idrar yaparken ıkınma ve zorlanma, sık sık idrar yaparken durma ve yeniden işeme çabaları, idrar torbasının tam boşaltılamaması ve artık idrar hissi, sık sık idrara gitme, ani idrar yapma hissi, idrar sonu damlama, gece birkaç defa uyanıp idrara çıkma , bazı hastalarda idrar kaçırma gibi .

Benign Prostat Hiperlazisi (İyi Huylu Prostat Büyümesi) Neden Olur?

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, muhtemelen yaşlanmanın doğal bir süreci ve eşlik eden bazı hormonların dengesizliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Aile hikayesi de önemlidir.

BPH Risk Faktörleri Nelerdir?

  • Yaş
  • Aile hikayesi
  • Şişmanlık
  • Ereksiyon bozukluğu
  • Fiziksel aktivite eksikliği

BPH Tanısı Nasıl Konur, Hangi Testler Yapılmaktadır?

Hekiminiz, hastalık öykünüzü alıp ve muayenenizi yaptıktan sonra gerek gördüğü bazı anketler yapabileceği gibi ek incelemeler (kan-PSA ve idrar tahlili, ultrasonografi vb.) de isteyebilir.
Ayrıca idrar yapımı sonrası mesanede kalan idrar miktarını ve idrar akım hızını ölçmek amacıyla bazı ileri incelemeler de önerebilir.

BPH’de Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hasta ve hastalığının durumuna göre ilaç tedavileri veya cerrahi tedavi uygulanabilir.

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin