Cinsel sağlık, genel sağlığın önemli bir parçasıdır. Cinsel sağlığın yerinde olması fiziksel ve psikolojik sağlığı destekler. Ayrıca kişinin öz güveni açısından da bir hayli öneme sahiptir.

Toplumda Görülme Sıklığı Nedir?

Tüm toplumlardaki erkekler için cinsel sağlık önemlidir. Özellikle sertleşme, erken boşalma ve prostat ile ilişkili sorunlar,  karşımıza sık çıkan erkek cinsel sorunlarındandır. Örneğin, ülkemizde yapılan bir çalışmada, sertleşme sorununa (Ereltil disfonksiyon=ED de denilmektedir) rastlanma oranı 40-70 yaş sonrası erkekler için yaklaşık %30 olarak bulunmuştur.

İyi huylu prostat büyümesinin (Benign prostat hiperplazisi=BPH de denilmektedir) 40 yaş üstü erkeklerde görülme sıklığı %40 iken, yaşla beraber bu oranın arttığını ve 80 yaş üstü erkeklerde görülme sıklığının %90 civarına ulaştığını bildiren yayınlar vardır.

Erken boşalmaya (prematüre ejakülasyon olarak da adlandırılmaktadır) rastlanma oranları, yapılan çalışmalara göre değişiklik göstermekle birlikte %5-40 olarak bildirilmiştir. Bu rahatsızlıkların, yaş ilerledikçe rastlanma oranı da artmaktadır.

Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon)

Sertleşme Nasıl Meydana Gelir?

Karmaşık bir mekanizmaya sahip sertleşme için cinsel uyaran (düşüncesel-görüntü veya fiziksel-ses, koku) gereklidir. Beyin, kan damarları, sinir ve kasların uyum içinde çalışması ile gerçekleşir.

Ne Zaman Sertleşme Sorunundan Bahsedilebilir?

Eğer bir erkek uygun ortam ve uyaran olmasına rağmen, sertleşemiyor veya başta sertleşiyor ama sertleşme cinsel ilişkinin sonuna kadar sürmüyorsa ve bu sorun 3-6 aylık bir süre boyunca devam ediyor veya tekrarlıyorsa sertleşme sorunu açısından bir hekime başvurmak gerekmektedir.

Sertleşme Sorununun Risk Faktörleri Nelerdir?
Yaş, şişmanlık, fiziksel aktivite eksikliği, diyabet hastalığı, yüksek tansiyon, kan yağları dengesizlikleri ve bazı ilaçlar etmenler arasında sayılabilir.

Sertleşme Sorununun Nedenleri Nelerdir?

Çoğu zaman, birden fazla nedeni bulunmaktadır. Nedenler psikolojik, fiziksel ( damar hastalıkları-diyabet, yüksek tansiyon, kan yağları yüksekliği, ilaçlar, hormon durumu vb.) veya her ikisinin kombinasyonuna bağlı olabilir.

Sertleşme Sorunu Tanısı Nasıl Konur, Hangi Testler Yapılmaktadır?

Bu sorun için hekime gitmekten ve hekiminizle konuşmaktan çekinmemek, tanı için ilk şarttır. Hekiminiz hastalık öykünüzü alıp ve muayenenizi yaptıktan sonra gerek gördüğü bazı anketler doldurtabileceği gibi ek incelemeler (kan ve idrar tahlilleri, ultrasonografi vb. tetkikleri) de isteyebilir. Çünkü psikolojik ve fiziksel nedenlerin birbirinden ayrımı, tedavi seçimi açısından önemlidir.

Sertleşme Sorununda Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Psikolojik nedenler için yardım alınmalıdır. Fiziksel nedenlere bağlı sertleşme sorununda nedene yönelik tedavi uygulanabilir. Sertleşme sorunu tedavisinde ağız yoluyla kullanılan ilaçlar, vakum cihazı, penis içine injeksiyon, penis protezi gibi seçeneklerin yanında davranışsal tedavi ve gerekli ise hormon tedavileri uygulanabilmektedir.

Erken Boşalma (Prematüre Ejakülasyon)

Boşalma Nasıl Meydana Gelir?

Boşalma beynin bazı bölgeleri ve omurilik vb. merkezlerin yönetiminde, cinsel organların da uyum içinde çalışması ile meydana gelir.

Boşalma Sorunu Tipleri Nelerdir?

2 ana tipe ayrılabilir.

Birincil tipte, erkek ilk cinsel tecrübesinden itibaren bu sorunu yaşıyor olabilir, genelde, hemen vajinaya girmeden önce veya sonrasında 1 dakikadan kısa sürede boşalma söz konusudur; boşalma geciktirilemez. İkincil tipte ise sorunsuz bir dönem sonrası kişi alışılageldiği süreden daha erken boşalır. Genelde boşalma süresi 3 dakika veya daha kısadır, boşalma geciktirilememektedir.

Ne Zaman Tedavi Edilmelidir?

Tedavi kararı her 2 tip için, olumsuz kişisel sonuçlar (gerginlik, hayal kırıklığı ve/veya cinsel ilişkiden kaçınma vb.) söz konusu olduğunda partner ile birlikte alınmalıdır.

Boşalma Sorununun Nedenleri Nelerdir?

İyi bilinmemekle birlikte kişi veya ilişki kaynaklı psikolojik sorunlar, prostat hastalıkları, tiroid bezi hastalığı, sertleşme sorunu varlığı ve bazı ilaçların etken olabileceği düşünülmektedir. 

Boşalma Sorunu Tanısı Nasıl Konur, Hangi Testler Yapılmaktadır?

Bu sorun için hekime gitmekten ve hekiminizle konuşmaktan çekinmemek, tanı için ilk şarttır. Hekiminiz hastalık öykünüzü alıp ve muayenenizi yaptıktan sonra gerek gördüğü bazı anketler doldurtabileceği gibi ek incelemeler (kan ve idrar tahlilleri, ultrasonografi vb. tetkikleri) de isteyebilir.

Boşalma Sorununda Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Lokal veya sistemik uygulanan bazı ilaçlar ve davranışsal tedaviler ile sorun giderilmeye çalışılır.

SİTE HARİTASI
GİZLİLİK BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YAN ETKİ BİLDİR
© 2016-2019 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş. TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.
Sitemizdeki ürünler bölümü sağlık mesleği çalışanları içindir. Web Sitesi Sorumlusu: Medikal Direktör Recep Erşahin