Abdi İbrahim Sağlıkta
Sosyal İnovasyon Programı: Doz

Doz, sağlık sektöründe yenilikçi çözümler geliştiren etki odaklı girişimcileri desteklemek amacıyla yola çıkmış bir sağlıkta sosyal inovasyon programıdır.

Sağlık, inovasyon ve sürdürülebilirlik için bir doz.

Doz Nedir?

Doz, Abdi İbrahim’in sağlık sektöründe yenilikçi çözümler geliştiren erken ve ileri aşama etki odaklı girişimcileri desteklemek amacıyla yola çıkmış bir sağlıkta sosyal inovasyon programıdır.

Program kapsamında düzenlenen Bir Doz Etkinlik serisiyle ise sağlık alanında sosyal inovasyona meraklı, bu alanda kendini geliştirmek ve Doz topluluğun bir parçası olarak etkilerini büyütmek isteyen bireylere yönelik içerikler sunulmaktadır.

Program Bileşenleri

Erken Aşama Doz: Erken Aşama, girişimcilik yolculuğunun başlarında olan ekiplere yönelik, girişimlerine özel kurgulanacak koçluk, özelleştirilmiş eğitimler, iş geliştirme atölyeleri, mentorluk desteği ve tohum destek ödülü sağlayan 4 aylık bir kuluçka sürecidir.
İleri Aşama Doz: İleri Aşama, Abdi İbrahim’in yatırım önceliği olan alanlar ve stratejik inovasyon ihtiyaçlarıyla örtüşen, pazarda doğrulanmış ürün/servisi bulunan, ölçeklenme aşamasındaki girişimcilere yönelik bir iş birliği geliştirme programıdır.
Bir Doz Etkinlik Bir Doz Etkinlik serisiyle sağlık alanında sosyal inovasyona meraklı, bu alanda kendini geliştirmek ve Doz topluluğun bir parçası olarak etkilerini büyütmek isteyen bireylere yönelik farklı platformlardan erişebilecekleri etkinlikler sunulmaktadır.

Sağlıkta Sosyal İnovasyon
ve Doz’un Hikayesi

Neden Sağlıkta
Sosyal İnovasyon?

2021 Kazananları

Abdi İbrahim Sağlıkta Sosyal İnovasyon Programı: Doz, geçtiğimiz sene We Heal The Future - “Sağlıkta Sosyal İnovasyon: Geleceği Birlikte İyileştiriyoruz” ismiyle gerçekleşti. “İyileştiren Fikirler Yarışması”nın Erken Aşama kazananı Hastane Arkadaşım İDA ve İleri Aşama kazananı PONS olurken BİODİF de jüri özel ödülünü aldı.

Hastane Arkadaşım İDA

Kronik hastalıklarla mücadele eden çocukların hastane ve tıbbi işlem korkularını yenmelerini ve psikolojik dayanıklıklarını artırmayı hedefleyen; bilimsel psikoterapi yöntemlerini yeni teknolojiler ile birleştirerek eğlenceli içerikler sunan ve psikososyal desteği ekonomik ve ulaşılabilir kılmayı amaçlayan bir mobil uygulamadır.

PONS

Kritik hastalık ve kadın sağlık problemlerinin uzaktan daha iyi, daha hızlı ve hassas izlenmesi için tıbbi görüntüleme yapabilen giyilebilir ultrason teknolojisidir.

BİODİF

Yılda 1,3 milyar ton gıda atığına dahil olan balkabağı kabuğundan, ilaç kapsülü yerine kullanılabilen az kimyasal ve zengin vitamin içerikli alternatif üreten bir biyoteknoloji girişimidir.

Program Partnerleri

Türk ilaç sektörünün lideri Abdi İbrahim’in temelleri, iyileştirme yolculuğunu başlatan Eczacı Abdi İbrahim Bey tarafından 1912’de İstanbul’da küçük bir eczanede atılmıştır. 30 lisansörle çalışmasının yanı sıra kendi ürünlerini de geliştiren Abdi İbrahim, 250’ye yakın markası ve 450’yi aşkın ürünüyle, sektörün en geniş ürün portföyüne sahiptir. Güçlü vizyonu, dinamik yapısı ve çağdaş görünümü ile Abdi İbrahim 2002 yılından bu yana Türk ilaç sektöründeki liderliğini sürdürmektedir.
2007 yılında kurulan Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı, sürdürülebilir kalkınma için modeller yaratan bir sosyal girişimdir. Kaynakların mobilize edilmesi ve işbirlikleri geliştirilmesiyle sosyal etkiyi maksimize etmekte, çok boyutlu sosyal fayda ve toplumsal dönüşüm yaratmaktadır.
Mikado, sorumlu bir özel sektörün oluşumuna katkı sağlamak amacıyla şirketlerin sürdürülebilirlik stratejilerini ve kapsayıcı iş modellerini oluşturmalarına ve uygulamaya koymalarına yönelik danışmanlık destekleri vermektedir.
60’tan fazla ülkede, 100’den fazla noktada faaliyet gösteren Impact Hub, toplumsal fayda odaklı çalışan değişim öncülerini bir araya getiren ve onların ihtiyacı olan birlikte çalışma ortamını yaratan bir platform. Impact Hub global ağının bir parçası olan Impact Hub Istanbul, güçlü partnerlerle iş birlikleri tasarlayarak, sosyal girişimcilere ve sosyal etki odaklı birey ve kurumlara eğitici programlar, etkinlikler, mentorluk, çalışma mekanı ve networking desteği sağlıyor.
Gelişmelerden
Haberdar Olun