ABDİBİO
ÜRETİM MERKEZİ

Türkiye’nin En Büyük Biyoteknoloji İlaç Üretim Tesisi: ABDİBİO

Abdi İbrahim’in Türkiye’ye dünya standartlarında bir biyoteknolojik üretim tesisi kazandırma azminin simgesi olan AbdiBio, Esenyurt Üretim Kompleksimizde 2018 Mayıs ayında hizmete açıldı. İleri teknolojiyle donatılan bu tesis, güçlü ve geniş bir biyoteknoloji ürün portföyü oluşturmak ve bu ilaçlarla daha fazla hayatı iyileşirmek amacıyla kuruldu.

Toplam 13 bin 500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu tesisimizde, hücre bankasından başlayarak nihai ürüne kadar olan tüm üretim süreçlerini yürütüyor, kanser, diyabet, romatizma, merkezi sinir sistemi, göz ve kan hastalıkları tedavisinde kullanılacak ürünlerin üretimini yapıyoruz. Tesisimiz yılda 11 milyon likit flakon, 11 milyon şırınga, 11 milyon liyofilize flakon ve 16 milyon kartuş kapasite ile çalışıyor.

 

Biyoteknolojide Know-How Merkezi

AbdiBio Biyoteknolojik İlaç Üretim Tesisi, yurt dışından know-how transferi ile yerel bilgi birikimini buluşturmanın yanı sıra halihazırda sunduğu yenilikçi ürünlerle uzun vadeli değer sağlıyor. Önümüzdeki dönemde portföyümüze katacağımız birçok yenilikçi ürünle ilaç sektörüne sağladığımız faydayı artırırken, diğer yandan gerçekleştireceğimiz ihracatla cari açığın düşürülmesine katkıda bulunmak öncelikli amaçlarımız arasında yer alıyor.

  • Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde AbdiBio’da üretilen ürünleri Kuzey Afrika, BDT ülkeleri ve Balkan ülkelerine ihraç etmeyi planlıyoruz.

  • İstihdama katkı açısından da güçlü hedeflerimizin olduğu AbdiBio ile yetişmiş insan gücünün az olduğu bu alanda, yurt dışından uzmanlar getirerek tersine beyin göçü ile bilgi transferi sağlayacak, ülkemizde bu alanda yeni uzmanlar yetiştirerek sektöre ve ülkemize önemli katkılarda bulunacağız.

  • AbdiBio’daki üretim faaliyetlerimizin yanı sıra Trastuzumab etkin maddeli, metastatik meme kanseri tedavisinde kullanılan “CANHERA” isimli ürün için 2018 yılında ruhsat onayı alarak Türkiye’deki ilk biyobenzer ürünümüz ile pazarda yerimizi aldık.

  • Abdi İbrahim olarak, biyoteknoloji alanındaki faaliyetlerimizin temelini oluşturan Ar-Ge çalışmalarımız kapsamında katma değeri yüksek projelerin hayata geçirilmesi adına yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Hedefimiz, hücreden nihai ürüne tüm geliştirme aşamalarında yer alıp sürdürülebilir bir sistem oluşturarak, hem ilk yerli ve milli monoklonal antikor biyobenzerini üretmek, hem de dünya ilaç piyasasına kendi biyoteknoloji ürününü geliştirip üretenilk Türk ilaç firması olmaktır.

  • Abdi İbrahim’in ilaç sektöründe yaşanan biyoteknolojik dönüşümle ilgili vizyonunu ortaya koyan AbdiBio, sadece şirketimizin değil, Türk ilaç sektörünün rekabetçi gücünü artıran ve sektörün bütününe değer katan bir yatırımdır. Tamamen biyoteknolojik ürünlerin üretimi için tasarlanmış olan AbdiBio, ithalatın azalmasında ve ihracatın artmasında önemli rol oynayarak, ekonomimizin en önemli gündem maddesi olan cari açığın da ilacı olacaktır.