CEO
MESAJI

Değerli Paydaşlarımız,

2002 yılından bu yana sektör lideri olarak yer aldığımız ilaç alanındaki cesur atılımlarımız, ülkemize karşı sorumluluğumuz ve işimize olan tutkumuzla, çıtayı daima yukarıya taşıyan bir şirket olarak büyük hedeflere doğru kararlılıkla yürüyoruz.

Abdi İbrahim olarak sürdürülebilir başarımızı temin eden yetkinliklerimizi daha da ileri taşımak için, vizyoner bakış açımız ve inovatif yönetim yaklaşımımızla yüzümüzü hep geleceğe dönüyor, uzun soluklu planlama ve stratejilerle dünyada etkili bir oyuncu olmak hedefiyle çalışıyoruz.

Abdi İbrahim’in 5 yıllık geleceğine yön verecek 2025 vizyonumuz doğrultusunda Türkiye’de pazardan daha fazla büyüyerek liderliğimizi sürdürmeyi, uluslararası pazarlarda güçlü ve iddialı büyüme ile toplamda 2 kat daha güçlü bir Abdi İbrahim olmayı hedefliyoruz.

2025 stratejimiz çerçevesinde, ilaç sektörünün geleceği olan biyoteknoloji alanında, kendi ilaçlarını geliştirip üreten Türkiye’nin bir numaralı biyobenzer oyuncusu olmak istiyoruz.

Bu kapsamdaki yatırımımız AbdiBio’nun, Türkiye’nin en büyük biyoteknolojik ilaç üretim tesisi olarak yalnızca şirketimize değil, Türk ilaç sanayisine de rehberlik edeceğine ve büyük katkı sunacağına inanıyoruz.

İsviçre’nin önde gelen biyoteknolojik ilaç şirketlerinden biri olan OM Pharma’yı İsviçreli bir ortak girişim grubu ile satın almamız da, yurt dışında büyüme, uluslararası bir şirket olma ve biyoteknoloji alanında daha iddialı hale gelme yönünde attığımız çok önemli bir adım. Gücümüzü, global dünyada ses getiren bir hamleyle ortaya koymaktan son derece mutluyuz.

İnovasyona odaklanmak, dijital dönüşümü yaygınlaştırmak, üretim hizmetlerinde bölgenin en büyük oyuncusu olmak ve Türkiye’yi Avrupa’nın önemli üretim üslerinden birisi haline getirmek, yeni ürün çalışmalarımıza aralıksız devam etmek, yeni yatırımlarımızla istihdamı artırmak gibi bizi çok heyecanlandıran daha birçok stratejik hedefimiz var.

Yatırımlarına başladığımız yüksek teknolojiye sahip yeni üretim tesislerimizin de faaliyete geçmesiyle birlikte, 2025 hedeflerimize daha da yaklaşacak, Türk ilaç sektöründeki liderliğimizi ve uluslararası pazarlardaki konumumuzu daha da güçlendireceğiz. Kazakistan’da ve Cezayir’de bulunan tesislerimizdeki üretimin her geçen gün artması da gücümüze güç katmaya devam edecek.

Bütün bu atılımları yaparken, içinde bulunduğumuz sektörde etkin bir oyuncu olmanın yolunun Ar-Ge ve insan kaynağı gücünden geçtiğinin farkındayız. Sektör ortalamasının çok üzerinde bir payı Ar-Ge çalışmalarına ayıran şirketimiz, sektördeki nitelikli insan kaynağının oluşmasına da önemli katkılar sunuyor. 650’si uluslararası pazarlarda olmak üzere, 5 bin 500 çalışanımızı 2025 vizyonumuz doğrultusunda yürüttüğümüz çalışmalarda gönüllü elçiler olarak görüyoruz.

Odağımızdan ayırmadığımız bir diğer konu ise sürdürülebilirlik. Abdi İbrahim olarak toplum sağlığı ve gelecek nesillere bırakacağımız dünyanın yaşanabilir olmasını önemsiyoruz. Ülkemize, sektörümüze güç katacak, liderliğimize yakışan tesisleri hayata geçirirken çevre ve sosyal sorumluluk konularını daima odağımızda tutuyoruz. Esenyurt’ta bulunan üretim tesislerimizin elektrik ihtiyacının tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamaya başlayarak önemli bir adım attık. 2030 yılında karbon ayak izimizi sıfıra indirmeyi hedefliyoruz. Şirketimiz, su sürdürülebilirliği konusunda da Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi girişimi olan CEO Water Mandate’nin imzacıları arasına katılan ilk Türk ilaç şirketi oldu. Dünyanın her yerinde eş zamanlı olarak sürdürülen su koruma politikalarına şirket taahhütlerimizle destek verecek olmaktan mutluluk duyuyoruz.

2025 vizyonumuz doğrultusunda, önümüzdeki dönemde sürdürülebilirlik çalışmalarımızı daha da hızlandıracağız. Bu alandaki hedeflerimize ulaşabilmek için lojistik aşamasında elektrikli araçlar ve elektrikli tırların kullanımı, ambalaj atıklarının azaltılması veya doğaya daha az zararlı yeni ambalaj türlerinin geliştirilebilmesi için Türkiye’nin bu alandaki en iyi şirketleri ve start-up’lar ile her kademede iş birliği içindeyiz. Bunun dışında, CDP ve RE100 gibi şirketimizin sürdürülebilirlik alanındaki atılımını paylaşabileceği ve üyelerinin tecrübelerinden faydalanabileceği platformlarda yer almayı ve orta vadede şirketimize “B Corp Sertifikası” kazandırmayı diğer önemli hedeflerimiz olarak belirledik.

112 yıllık köklü tarihinden beslenen Abdi İbrahim, sıkı sıkıya bağlı olduğu cesareti, tutkusu ve sorumluluk duygusuyla geleceğe emin adımlarla yürümeye ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam edecek.

Saygılarımla,

Dr. Süha Taşpolatoğlu
CEO