Abdi İbrahim’den Milli Yüzücülere Destek

Türkiye’nin iyileştiren gücü olarak, içinde yaşadığımız dünyayı ve toplumu önemsiyor, sosyal fayda odaklı çalışmalarımızı, asli görevlerimizin ayrılmaz bir parçası olarak kabul ediyoruz. Bu bakış açısından hareketle toplumsal yatırım programlarımızdan biri olan “sağlık ve spor” başlığı altında genç sporculara destek oluyoruz.

Spora ve sporculara yönelik desteğimiz, HEAL2030 adını verdiğimiz ve ESG (Environmental, Social, Governance/Çevresel, Sosyal ve Yönetişim) bakış açısıyla şekillenen sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında gerçekleşiyor. Milli sporculara sağlanan sponsorluk desteği, bu stratejinin sosyal ayağındaki sağlık ve spor başlıklarını doğrudan adresliyor. Abdi İbrahim olarak gençliğe ve Türk sporuna destek olmayı, aynı zamanda da ülkemiz ve toplumumuz için değer yaratmayı amaçlıyoruz.

Bu kapsamda ilk olarak 2021 yılında ilaç sektöründe bir ilke imza atarak, rekortmen milli yüzücümüz Emre Sakcı’nın başarı yolculuğuna uzun soluklu destek verme amacıyla, 4 yıllık bir ana sponsorluk anlaşması imzaladık. Emre Sakcı, bu imza sonrasında bir dünya rekoru kırdı, ulusal ve uluslararası arenada da pek çok madalya kazandı.

Emre Sakcı’dan sonra sponsorluk desteği sağladığımız ikinci sporcu ise Dünya ve Avrupa gençler şampiyonu, milli yüzücü Merve Tuncel oldu. Kasım 2022 itibariyle başarılı sporcunun 2 yıllık sponsorluğunu üstlendik.

Emre Sakcı Kimdir?

Yüzmeye 3 yaşında başlayan ve 15 yaşında A Milli Takım’a seçilen Emre Sakcı, Fenerbahçe Spor Kulübü sporcusu. Sakcı, 2015 yılında Türkiye Kulüplerarası Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda 50 metre kurbağalama seçmelerinde 26.67’lik derecesiyle gençlerde dünya rekoru kıran ilk Türk sporcu oldu.

2019’da Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda 50 metre kurbağalamada gümüş madalya kazanarak Türk sporuna bu alandaki ilk madalyasını kazandırdı. 2020 yılında Budapeşte’de düzenlenen Uluslararası Yüzme Ligi’nde 50 metre kurbağalamada 25.50’le Avrupa rekoru kırarak birinci oldu. Ligin devamında 50 metre kurbağalamada 25.29’luk derecesiyle kendisine ait olan Avrupa rekorunu geliştirerek altın madalya kazandı. Yaptığı derece dünyanın en hızlı ikinci derecesi olarak tarihe geçti. Ardından 100 metre kurbağalamada 55.74’lük derecesiyle Avrupa rekoru kırarak birinci oldu ve uluslararası yüzme liginde 3 Avrupa rekoruna imza attı.

Emre Sakcı Abdi İbrahim’in sponsorluk anlaşması sonrasında da Türkiye Şehitkamil Arena Kulüpler Arası Kısa Kulvar Genç ve Açık Yaş Yüzme Şampiyonası’nda 50 metre kurbağalamada 24.95’lik derecesiyle dünya rekorunu kırdı. Sakcı 2022 Akdeniz Oyunları’nda 2 gümüş, İslami Dayanışma Oyunları’nda da 2 altın madalya kazanma başarısı gösterdi.

Sporun iyileştiren gücüne olan inancımızla desteklediğimiz milli yüzücü Emre Sakcı, çok önemli bir başarıya imza atarak 50 metre kurbağalamada 24,95 derecesiyle dünya rekorunu kırarak tarihe geçti.

Emre Sakcı’nın hayatında bir dönüm noktası olan bu anı ve diğer önemli kilometre taşlarını, “24 by Emre Sakcı” adını verdiğimiz bir NFT koleksiyonu ile ölümsüzleştiriyoruz.

Ünlü illüstratör Kaan Bağcı imzasını taşıyan bu koleksiyondan elde edilecek gelir, ilk yıl Kanserli Çocuklara Umut Vakfı KAÇUV'a, sonraki yıllarda ise Abdi İbrahim Vakfı’na bağışlayarak, kanserle mücadele eden çocukların geleceğine katkıda bulunacağız.💙

Koleksiyona OpenSea üzerinden ulaşabilirsiniz: https://opensea.io/collection/24byemresakci

Merve Tuncel Kimdir?

1 Ocak 2005’te Ankara’da dünyaya gelen Merve Tuncel, yüzme sporuna 4 yaşında başladı. Halen ENKA spor kulübüne bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Tuncel, 2020 yılının aralık ayında Türkiye Arena Kulüpler Arası Kısa Kulvar Genç ve Açık Yaş Yüzme Şampiyonası’nda 1500 metre serbest stilde kısa kulvar dünya gençler rekorunu kırmayı başardı.

Merve Tuncel, İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen 2021 Avrupa Gençler Şampiyonası’nda ise 400, 800 ve 1500 metre serbestte altın madalya kazandı ve aynı şampiyonada bu başarıyı gösteren ilk sporcu olarak tarihe geçti. Merve Tuncel 800 serbestte 8.21.91, 1500 serbestte ise 15.55.23’lük derecesiyle gençlerde Avrupa rekoru kırma başarısını da gösterdi. Tuncel aynı şampiyonada 4x200 serbest bayrak takımıyla bir de bronz madalya kazandı.

Temmuz ayında Cezayir’de gerçekleştirilen 19’uncu Akdeniz Oyunları’nda 800m serbestte altın madalya kazandı ve oyunlar tarihinde şampiyonluğa ulaşan ilk kadın Türk yüzücü oldu. Tuncel 200 kelebek ve 4x200 serbest bayrak yarışlarında da bronz madalya kazanma başarısı gösterdi.

Başarılı sporcu, ağustos ayında Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda 200, 400, 800 ve 1500 metre serbest yarışlarında altın madalyaya uzanırken, 1500 metrede şampiyona rekorunu kırdı. Tuncel 4x100 ve 4x200 metre serbest bayrak yarışlarında da Türkiye bayrak takımıyla altın madalya kazandı.

11-17 Ağustos tarihlerinde Roma’da düzenlenen Avrupa Büyükler Yüzme Şampiyonası’nda 800 metre serbest yarışında bronz madalya kazanarak podyuma çıkan Merve Tuncel, son olarak da Peru’da 30 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde gerçekleşen Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda, 400, 800 ve 1500 metre serbestte altın madalya kazanarak Türkiye’nin gurur oldu. Tuncel 4x200 serbest bayrak yarışında da bronz madalya sevinci yaşadı.