Geleceği Keşfedenler
Programı

Geleceği Keşfedenler Programı’nın üçüncü dönemi başlıyor.

“Bugünü anlamlandırmak için geçmişin değerleri ile geleceğe bakıyoruz” diyerek çıktığımız yolda, zaman içinde yaptıkları icatlar ve keşiflerle, dünyanın değişimine ve dönüşümüne öncülük edenlerden, bir başka deyişle “Geleceği Keşfedenler”den ilham alarak yeniden harekete geçiyoruz.

Bilim Virüsü öğrenme girişimi iş birliğinde, vizyoner, bilime inanan, girişimci ve 21’inci yüzyıl yetkinliklerine sahip bireyleri güçlendirmek amacıyla, Türkiye’nin dört bir yanındaki 15-18 yaş arasındaki liseli gençleri 3 farklı modülde hazırladığımız zengin içeriklerle buluşturuyoruz.

Gençleri yaratıcı bakış açılarıyla donatarak değişimin öncüsü yapmayı, küresel sürdürülebilirlik konusunda farkındalık oluşturmayı, teknoloji dünyasını tanıtmayı ve biyoteknoloji alanında güçlendirmeyi hedefleyen programımız; hayal gücü yüksek, yaratıcı ve özgür bir dünya için ezber bozan “Geleceği Keşfedenleri”ni arıyor.

Program kapsamında gençler, her ay ücretsiz ve çevrim içi olarak gerçekleştirilecek olan modüller ile birbirinden farklı atölye serilerine dahil olacaklar. Bununla birlikte gençlerin birlikte güçlenmeleri ve üretmeleri için “Dijital İçerik Atölyeleri” gerçekleştirilecek ve ürettikleri içerikler “Geleceği Keşfedenler Kütüphanesi”nde yayınlanmaya devam edecek. Gençler, her modülün sonunda biyoteknoloji alanında uzman kişilerin vereceği webinarlar ile yetkinliklerini pekiştirirken, biyoteknolojide kariyer yolculuklarını dinleme imkânı da kazanacaklar. “Geleceği Keşfedenler”den ilham alarak tasarlanan modüllere katılan gençler ilgi duydukları, dinlemek ve tartışmak istedikleri konular hakkında güçlenirken “Geleceğin Keşfedenleri” olacaklar.

Programı başarıyla tamamlayan gençler, katılım belgesi alma fırsatını da yakalayacaklar.

Edward de Bono’dan ilham alınarak tasarlanan Yaratıcı Yetkinlikler Modülü

Edward de Bono, 20. yüzyılın en tanınmış düşünme uzmanlarından biriydi. Yaratıcı düşünme teknikleri konusunda uluslararası bir otorite sayılan Bono, "Altı Şapka Düşünme Tekniği" gibi yöntemleri geliştirerek insanların problem çözme, karar verme süreçlerinde yeni perspektifler geliştirmelerine yardımcı oldu.

Edward de Bono’nun yaratıcı ve sistemli düşünme yaklaşımından ilham alınarak tasarlanan “Yaratıcı Yetkinlikler” modülü ile gençler, yaratıcı bakış açıları kazanacak ve bireysel potansiyellerinin güçlenmesi noktasında yetkinlik kazanacaklar.

Yaratıcı Yetkinlikler modülünde gençleri bekleyen başlıklar;

 • Sorgulama ve Merak
 • Yaratıcı Problem Çözme
 • Hikâye Anlatıcılığı ve Hayal Gücü
 • Tasarım Odaklı Düşünme

Buckminster Fuller’dan ilham alınarak tasarlanan Küresel Sürdürülebilirlik Modülü

'Dünya Köyü' kavramını öne çıkaran Buckminster Fuller, sürdürülebilirlik alanında ilham verici ve önemli bir figür oldu. Fuller; çalışmalarında insan yaşamını daha verimli hale getirmeye yönelik çözümler üretmeye odaklandı, insanlığın küresel ölçekte birbirine bağlı olduğunu ve küresel sorunların ortadan kalkması için iş birliği gerektiğini vurguladı. Fuller'ın Dymaxion projeleri ve kapsamlı tasarım felsefesi gibi kavramları bir araya getirmesi, yenilikçi tasarımın ve sürdürülebilirliğin kesişiminde önemli bir rol oynadı.

Buckminster Fuller’in bütünsel bakış açısından ilham alınarak tasarlanan “Küresel Sürdürülebilirlik” modülü ile gençler küresel sorunların çözümünde iş birliği yapmanın ve bütünsel düşünmenin önemini keşfedecekler.

Küresel Sürdürülebilirlik modülünde gençleri bekleyen başlıklar;

 • Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları
 • Küresel Vatandaşlık ve Birlikte Yaşam
 • Döngüsel Ekonomi ve Ortaklıklar
 • Dönüştürücü Eylem

Dorothy Hodgkin’den ilham alınarak tasarlanan Dijital Dönüşüm ve Biyoteknoloji Yolculuğu Modülü

1964 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Dorothy Hodgkin, 20. yüzyılın en önemli İngiliz kimyageri ve kristalografi uzmanlarından biri oldu. X-ışını kristalografisi kullanarak biyolojik moleküllerin yapısını çözmek için katkıda bulunan Hodgkin’in en önemli başarılarından biri, insülin ve B12 vitamini gibi biyolojik moleküllerin yapılarını belirlemesi oldu. Bu çalışması, tıbbi araştırmalar ve ilaç geliştirme alanında devrim niteliğinde bir ilerleme sağladı.

Dorothy Hodgkin’in azim ve tutkusundan ilham alınarak tasarlanan “Dijital Dönüşüm ve Biyoteknoloji Yolculuğu” modülü ile gençler dijital dönüşüm ile ilgili bilgi ve becerilerini artıracak, biyoteknoloji dünyasını tanıyacak ve güçlenecekler.

Dijital Dönüşüm ve Biyoteknoloji Yolculuğu modülünde gençleri bekleyen başlıklar;

 • Dijital Beceriler ve Teknoloji
 • Biyoteknolojinin Dünyası
 • Yapay Zekâ ve Yeni Nesil Teknolojiler
 • Sağlıkta Sosyal İnovasyon ve Yaşam Teknolojileri